Tradeville

 
Caută în site
Ediții Precedente

 

 
Evoluții Financiare
Propune un articol !
Ce ați dori să citiți în Ziarul BURSA ?



Abonați
utilizator:
parola:
BURSA 10.01.2012
Lucian Anghel, noul președinte al BVB
Aceeasi sectiune ( Piata De Capital )
 *  21.05.2012 - BVB deschide în scădere
 *  21.05.2012 - Element nou în confruntarea de la SIF Muntenia
 *  21.05.2012 - Isar: "Ajustăm programul de privatizări pe bursă ca să obținem mai mulți bani"
 *  21.05.2012 - SIF OLTENIA - Raport curent
 *  21.05.2012 - Ministerul Justiției vrea mai mult timp pentru eficientizarea retrocedării proprietăților
 *  21.05.2012 - Reparațiile de aeronave, estimate să asigure 83,2% din afacerile IAR
 *  21.05.2012 - Cotația Dow Jones a pierdut 456 de puncte într-o săptămână
 *  21.05.2012 - Corecțiile din luna mai au readus piața la nivelul din 2011
 *  21.05.2012 - Titlurile "Ceramica" Iași, în urcare
 *  21.05.2012 - Intermediarul listării Nuclearelectrica ar putea avea comision fix
 *  19.05.2012 - Raport tranzacționare Rasdaq 18.05.2012
 *  19.05.2012 - Raport tranzacționare BVB 18.05.2012
 *  19.05.2012 - Raport tranzacționare ATS 18.05.2012
 *  19.05.2012 - Lucian Isar a dar startul ședinței de tranzacționare la Bursa din Londra
 *  18.05.2012 - În cine credem - CANCAN sau Bursa de Valori București?
     *  "Cartelul" băncilor a preluat majoritatea în Consiliu
     Lucian Anghel, economistul șef al BCR, este noul președinte al Bursei de Valori București (BVB), ales ieri de către acționari cu 3,7 milioane de voturi. Stere Farmache a primit circa 2 milioane de voturi, iar Dan Paul - 1 milion de voturi.
     Bătălia pentru Consiliul BVB a fost câștigată, ieri, de "cartelul" băncilor, care și-a impus majoritatea. Toți candidații la funcția de președinte - Stere Farmache, fostul șef suprem, Dan Paul, președintele Asociației Brokerilor, și Lucian Anghel, economistul șef al BCR și propunerea grupului de bănci - au reușit să intre în board.
     Ceilalți administratori sunt Adrian Lupșan, director adjunct "Intercapital Invest", Narcisa Oprea, partener al firmei de avocatură "Schoenherr", Valerian Ionescu, șeful departamentului de tranzacții și vânzări instrumente financiare tranzacționabile pe piețe reglementate "BCR", Octavian Molnar, directorul adjunct al IFB Finwest, Schroll Matjaz, director executiv al "Templeton Global Investment Trust" și Robert Cosmin Pană, consilier juridic la Swiss Capital.
     Acționarii Bursei au împărțit voturile cu mâna pe calculator și au făcut negocieri până în ultima clipă. Cvorumul ședinței de ieri a fost de 87%.
     Fostul Consiliu al Bursei a fost revocat cu un procent de 68,52% din voturile acționarilor. 

ADINA ARDELEANU


     *  Pauză după pauză
     Acționarii Bursei au sosit, ieri dimineață, la Hotelul Hilton, unde era programată AGA, cu începere abia de la ora 11. Ultimele negocieri au fost făcute ieri, chiar pe holul hotelului.
     În ciuda hărniciei anunțate, începerea AGA a întârziat cu o oră, doar pentru a fi suspendată încă o jumătate de oră, întrucât au trebuit schimbate buletinele de vot. Avocatul Narcisa Oprea, partener al firmei de avocatură "Schoenherr", solicitase ca AGA să fie supravegheată de un notar.
     Între timp, BVB a venit cu propria propunere de notar, astfel că acționarii au avut de ales dintre cele două nominalizări.
     "Actuala conducere a întârziat începerea AGA special pentru a-și găsi propriul notar", ne-a declarat Narcisa Oprea, ieri, în timpul ședinței. Până la urmă, a fost ales notarul propus de doamna Oprea, cu 53% din voturi, ceea ce a reprezentat un semnal că majoritatea acționarilor sunt de partea băncilor.
     Ulterior, acționarii au mai făcut câteva pauze consistente, întrucât, după fiecare vot, numărarea manuală a opțiunilor lua zeci de minute.
     *  Cine au fost candidații?
     Candidații pentru Consiliul Bursei au fost în număr de 20, dintre care cei din actualul consiliu au fost înscriși de drept în concurs.
     După ce Grzegorz Konieczny, managerul Fondului Proprietatea, a fost declarat incompatibil cu funcția de administrator BVB și a renunțat la ea, Franklin Templeton l-a propus pe listă pe Schroll Matjaz, director executiv al "Templeton Global Investment Trust".
     Acționarii care au cerut revocarea consiliului și care dețin cumulat 9,41% din operatorul de piață au fost Fondul de Pensii administrat de ING, Fondul de investiții ING International Romanian Equity, SSIF Intercapital Invest, Ifond Financial, Unicredit CAIB, BCR și Erste Bank.
     Propunerile acestora pentru Consiliul Bursei au fost Adrian Lupșan, director adjunct "Intercapital Invest", Valerian Ionescu, șeful departamentului de tranzacții și vânzări instrumente financiare tranzacționabile pe piețe reglementate "BCR", Ioana Tănase, managing director "Unicredit CAIB Securities".
     Eugen Voicu, președintele "Certinvest", care deține, totodată, 23% din "Intercapital Invest", s-a înscris și el în concurs, alături de Nicolae Gherguș, președinte "Confident Invest" și vicepreședinte al Asociației Brokerilor; Galina Narcisa Oprea, partener al firmei de avocatură "Schoenherr", avocatul Alina Mioara Cobuz Bagnaru, actualmente membru în Camera Arbitrală a BVB, propusă de Alecsandrina Botez, Valentin Cismaru, președintele Camerei de Comerț și Industrie Vâlcea, propus de SSIF Harinvest, și Robert Cosmin Pană, consilier juridic la "Swiss Capital", propus de un acționar persoană fizică - Lucian Dobre. Pentru funcția supremă, au candidat Stere Farmache, Dan Paul și Lucian Anghel.
     
     Lucian Anghel lucrează în BCR din anul 1996 și a fost susținut de BCR pentru funcția de președinte al CA. În prezent, el este economist-șef și director executiv al Direcției de strategie și dezvoltare din BCR și membru în comitetul de investiții al BCR Fond de Pensii.

 
 

 
Opinia cititorului   [ scrieți-vă opinia. ] 


ATENȚIE!
Orice comentariu care nu are legătură cu textul articolului dar se încadrează in tematica pieței de capital, va fi redirijat de administrator în
Forumul BURSA.

1.  Felicitari
    (mesaj trimis de Denis în data de 10.01.2012, ora 00:33)  
 Si succes noului CA


 
  1.1.   Adriana  (răspuns la opinia nr. 1 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 06:54)
 
 Un DG bun ar putea fi Adriana. Rar ca e in piata.


 
  1.2.   Sa terimine ce a inceput  (răspuns la opinia nr. 1.1 )
    (mesaj trimis de George, in data de 10.01.2012, ora 10:36)
 
 escu a facut bine ce a facur, doar ca nu a tewrminat


 
  1.3.   Escu a deranjat gasca lui FARMACHE  (răspuns la opinia nr. 1 )
    (mesaj trimis de Mihai, in data de 10.01.2012, ora 10:40)
 
 A miscat ceva in putin mai mult de 1 an, exact lucrurile cu care se lauta fostul CA.


 
  1.4.   Multumitii lui ca nu mai este Farmache  (răspuns la opinia nr. 1 )
    (mesaj trimis de Nicu, in data de 10.01.2012, ora 10:44)
 
 Mizeria din bvb este mare. Unde este dupa 16 ani? a venit, a incercat sa schimbe si a deranjat pe faraon. Stie piata, stie oamenii, va este frica ca voi pupincuristilor o sa trebuieasca sa va cautati de lucru.


 
  1.5.   fără titlu  (răspuns la opinia nr. 1 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 14:37)
 
  Ce spun femeile carora li sa intaarce barbatul mai devreme acasa:
 Englezoaica: John este ora trei sa cinci sa ar fi trebuit sa vii abia la sa zece
 Frintazoaica: draga, bine ca ai venit, acum o facem in trei
 Romanca: Ioane, tu crezi ce vezi sau ce iti spun eu?


 
  1.6.   Multumim !  (răspuns la opinia nr. 1 )
    (mesaj trimis de Theraflu, in data de 10.01.2012, ora 14:52)
 
 Sper sa nu va dezamageasca !!!


 
  1.7.   ce a facut bun?  (răspuns la opinia nr. 1.2 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 18:04)
 
 Deja a creat psihoza publica prin marturiile sale mincinoase ca se poate intoarce inapoi?


 
  1.8.   fără titlu  (răspuns la opinia nr. 1.7 )
    (mesaj trimis de Viorel, in data de 10.01.2012, ora 23:03)
 
 Prognoza pentru România
  Cerul va fi mai mult noros în centrul, nord-estul țării și la munte unde pe arii restrânse se vor semnala ninsori slabe. În restul teritoriului înnorările vor fi temporare și doar izolat va ninge în regiunile vestice și sud-estice. Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 0 și 8 grade, iar cele minime între -10 și 0 grade, mai scăzute în depresiuni. În zonele joase vor fi condiții de ceață.


 
  1.9.   fără titlu  (răspuns la opinia nr. 1.1 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 23:53)
 
 Pacat ca ainceput sa o ia pe urmele lui Farmache...Candidaturile astea nereusite nu ii fac bine....ba dimpotriva.


 
2.  fără titlu
    (mesaj trimis de anonim în data de 10.01.2012, ora 00:59)  
 Sa speram ca raminerea nedemna a foarte iritatului ex-presedinte, nu va fi de natura sa produca in continuare efecte toxice, pentru piata de capital.Pe de alta parte, brokerii bancari sa independenti, nu trebuie sa uite ca tot circul, pe care BVB l-a traversat in ultimii ani, a avut ca singura cauza, atitudinea de scai lipit de pantaloni, a acestui personaj.Preluarea de catre cartelul bancar a controlului CA al BVB, il are ca singur autor, pe acest dusman de moarte al brokerilor independenti. Faptul ca personajul in cauza a plecat pe usa din dos din pozitia de DG al BVB a facut ca el sa nu fie acceptat niciodata ca fiind un bancher veritabil.Altfel de ce s-ar fi format un cartel bancar, care sa schimbe un asa mare bancher...? Un om mic, cu mari realizari, in intrigi tesute pentru propriul beneficiu.Faptul ca a acceptat sa ramina ca membru in CA, trebuie sa dea serios de gindit noii echipe.


 
  2.1.   fără titlu  (răspuns la opinia nr. 2 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 04:47)
 
 Abc


 
3.  fără titlu
    (mesaj trimis de Anonim în data de 10.01.2012, ora 04:42)  
 A


 
  3.1.   fără titlu  (răspuns la opinia nr. 3 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 04:48)
 
 Bravo baieti


 
  3.2.   fără titlu  (răspuns la opinia nr. 3.1 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 04:55)
 
 Sf a condus magistral sedinta chiar daca a pierdut presedintia . Bravo lui !
 Are resurse omu. Nu sunt fanul lui dar chiar si opozitia l- a felicitatat. Sper sa nu te pierzi .


 
  3.3.   si eu il felicit  (răspuns la opinia nr. 3.2 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 06:51)
 
 Bravo! Si stiu sigur ca si in continuare veti fi la fel. Aduceti insa un DG care sa merite atentia noastra a salariatilor si respectul nostru. Putem munci numai alaturi de un om pe care sa-l consideram mai bun ca noi si care sa cunoasca piata de capital. Nu sa recunoasca numai oglinda.


 
  3.4.   fără titlu  (răspuns la opinia nr. 3.2 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 09:37)
 
 Era normal sa o conduca " magistral". Era tot ceea putea face. Omul " cind stie de frica" e " corect ", fata de noii stapini...


 
  3.5.   gresesti  (răspuns la opinia nr. 3.3 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 11:36)
 
 Eu cred ca trebuie sa incurajam sa se intoarca Ionescu, poate asa va vedea cu adevarat toata piata ce nu poate sa faca. Daca Noul CA isi asuma aceasta decizie, de ce nu! Cine se va face de ras? Ei..nu noi..


 
  3.6.   dedicatie  (răspuns la opinia nr. 3.3 )
    (mesaj trimis de Costel, in data de 10.01.2012, ora 14:34)
 
 Care-i culmea englezei?
 I wintayou!
 I dream you!
 I need you!
 I fuck you!
 I vrea tu!


 
4.  cine va fi noul CEO
    (mesaj trimis de anonim în data de 10.01.2012, ora 06:18)  
 Sa speram ca noua conducere nu vor aduce un DG ca fosta paiata. Avem nevoie de oameni buni ca si ei. Daca totusi se vor gandi la Zanelul, promit sa fac greva foamei cu o placarda zi si noapte. Atunci sa vezi tv si lobby fata de bvb.


 
5.  examen pentru Escu
    (mesaj trimis de anonim în data de 10.01.2012, ora 06:25)  
 Avand in vedere ca a venit la pachet adus de Tepes ca si D Cojocaru, eu propun sa dea examen. Dar sa dea examen pe corecte cu dl.fost comisar Oprea de exp. Ca tot sa lauda Escu ca el este consilier al dl.Presedinte Oancea nu ca dl.Oprea..la doar un vicepresedinte. Deci sunt de acord cu un examen pe bune.


 
6.  fără titlu
    (mesaj trimis de anonim în data de 10.01.2012, ora 06:47)  
 Dl.Anghel vad ca lucreaza la BCR din 96 si nu este considerat "prea vechi" " batran chiar cum facea la noi dl.Ionescu? Deci in alte parti este ceva normal si chiar apreciat se pare. Ma rog as spune de ale lui Escu...Insa ar merita atentie sa urmariti acum sacalii BVB gen Alin, Anca, Calin, Mihai, Narcisa, Madame la Nicolae sa vedeti cum vor sari pe cel care va veni DG. Vor stii ei tot, vor diseca pe totii si isi vor impune desigur opiniile lor meschine fara sa gandesaca putin cat rau fac. Rautatea mare d-lor. Legat de dl.Farmace, eu as sugera sa nu -l mai blamam si sa na gandim cat bine a facut Bursei. Cat de mult a muncit, desigur nu este perfect, dar acest om a muncit foarte mult alaturi de noi desigur. Daca merita cineva blamat, acesta nu poate fi decat Escu.


 
  6.1.   fără titlu  (răspuns la opinia nr. 6 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 23:04)
 
 Răzvan Furtună, BCR: The price of gold will continue to rise


 
7.  liniste
    (mesaj trimis de anonim în data de 10.01.2012, ora 06:56)  
 De acum va fi liniste. Munca si succese! Cu o singura conditie! Zanelul sa nu mai apara pe la noi, sa ne invite la restaurant, sa ne aduca torturi, sa se laude ca se intoarce dupa ce a luat 60.000 de euro, ca nu-l mai vrem., De fapt noi nu l-am dorit niciodata. Ne bazam pe noul CA fie si pe Adi care stim ca este prieten cu el. Acum facem diferenta sper ..Adi!


 
8.  fără titlu
    (mesaj trimis de Decedatu în data de 10.01.2012, ora 10:34)  
 sa vine escu ..ca stie toata jmecheria..si va zboara imediat.


 
9.  Multumesc
    (mesaj trimis de Andrei din Foscani în data de 10.01.2012, ora 10:46)  
 va multumesc ca am scapt de concetatenul meu din CA.


 
10.  O schimbare binevenita
    (mesaj trimis de Sf. Andrei în data de 10.01.2012, ora 10:50)  
 Se pare ca sacrificarea mizerabila a lui Escu a ajutat acest fost consiliu sa piarda alegerile. A incercat omu sa faca ceva dar cu Faraonu in spate , nu era simplu. TREBUIE SA SCAPATI DE CEILALTI


 
  10.1.   veniti la BVB  (răspuns la opinia nr. 10 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 11:38)
 
 Mai mult de 80% din salariatii din BVB nu-l vor pe Zanelul DELOC. Dar de ce nu-i dati examen??? Si asa veti vedea ce poate. Examen pentru un CEO, nu asa adus pe fuga de Tarusul plecat. Este dezastru va garantez si lucrez in Bursa de 15 ani. Am cunoscut diversi oameni, dar el este prapad. Contez pe d-na Narcisa Oprea si altii,.


 
  10.2.   Nu spune hop...  (răspuns la opinia nr. 10.1 )
    (mesaj trimis de C.A., in data de 10.01.2012, ora 12:48)
 
  Daca analizati mai bine perspectiva BVB veti constata cu stupoare ca a luat drumul Vienei..! Iar dintr-o perspectiva mai larga,veti constata ca a disparut definitiv...Va ramane,in mod sigur BM, adica bursa de marfuri..Cea de capital va fi inlocuita cu altceva... Make, regret , Ne vom intoarce in anul 1990,si partile sociale ale intreprinderilor cu economie planificata! Si rolul viitoarelor banci va fi altul. Gata cu jaful dlor ! Bucurati-va ca ati fost trasi inteligent pe sfoara prin alegerea unui sef al BVB in persoana dlui respectiv. I-am uitat numele!...Anul acesta vine tavalugul, nu Apocalipsa 21-12-2012!


 
  10.3.   Pai daca lucrezi in bursa de 15 ani inseamna ca...  (răspuns la opinia nr. 10.1 )
    (mesaj trimis de FANE, in data de 10.01.2012, ora 14:00)
 
 alte alternative nu ai avut...va este teama ca si Anghel o sa vada mizeria de acolo?


 
  10.4.   Cine-i macul de mai jos?  (răspuns la opinia nr. 10.1 )
    (mesaj trimis de Virgil, in data de 10.01.2012, ora 14:32)
 
 Un om la aprozar:
 - Cu ce va pot servi?
 - Doua kilograme de cartofi, dar fiecare cartof impachetat separat.
 Dupa o moaca expresiva a vanzatorului:
 - Altceva?
 - Trei kilograme de portocale, dar fiecare portocala impachetata separat.
 Vanzatorul ii indeplineste dorinta, vizibil nemultumit. Omul se mai uita prin aprozar si, la un moment dat, intreaba:
 - Ce este ala negru de pe raft?
 - Mac, dar nu-i de vanzare!


 
  10.5.   tu ai?  (răspuns la opinia nr. 10.3 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 10.01.2012, ora 18:06)
 
 Oricum in acest CA sunt cu siguranta numai varfurile din piata. Varfuri pozitive. Nu stricati si nu alaturati imaginea d-lor alaturi de a Prostanacului. Imaginativ-va in toata lumea cum ar fi dat afara pe incompetenta si adus inapoi, de ce?


 
  10.6.   Mai mult decat binevenita  (răspuns la opinia nr. 10 )
    (mesaj trimis de anonim, in data de 11.01.2012, ora 03:51)
 
 Sa fie de bine.


 
11.  Ultima sedinta
    (mesaj trimis de anonim în data de 10.01.2012, ora 18:12)  
 In ultima sedinta cand a fost data afara Escu, a fost un fel de conferinta telefonica, acolo a fost intrebat de diversi, pe ce criterii au fost facute concedierile. La care dl.FS a spus ca numai Escu "stie". Propun noului CA, solicitarea unui raport cu toate semnaturile de rigoare si motivul real al concedierilor. Altfel se numeste abuz in functie, asa este? Si din ce stiu eu este chiar caz penal.


 
  11.1.   Millenium Bank - consiliera vanzari  (răspuns la opinia nr. 11 )
    (mesaj trimis de Agentu007, in data de 10.01.2012, ora 23:06)
 
 poate iti prisoseste jobul asta, asa amarat cum e si in provincie.


 
.
Actualitate - vezi toate știrile mai jos.
Fonduri Europene, 10:06
     * UPDATE 3: Sulfina Barbu: Ponta se află în eroare
     Fostul ministru al Muncii, Sulfina Barbu, a afirmat, astăzi, că premierul Victor Ponta se află în eroare în ceea ce privește plățile către Comisia Europeană, precizând că, atât timp cât a fost ministru, s-au efectuat plăți de 190 milioane de euro, decontate și care pot fi verificate.  detalii
Macroeconomie, 13:03
     Banca Națională a României (BNR) a anunțat astăzi un curs de referință de 4,4408 lei pentru moneda europeană, în scădere cu 0,13 bani comparativ cu vineri, când euro a fost cotat la 4,4421 lei.  detalii
Companii-Afaceri, 12:47
     Immochan, divizia de real estate a grupului Auchan, a desemnat compania internațională de consultanță imobiliară, DTZ Echinox, pentru închirierea celui mai mare proiect din portofoliul sau, Coresi Shopping Center din Brașov, se arată într-un comunicat de presă remis redacției.  detalii
Politică, 12:22
     Primul-ministru Victor Ponta a transmis o solicitare către Birourile Permanente ale celor două Camere ale Parlamentului, să organizeze un plen care să decidă mandatul și reprezentantul țării la summit-ul Consiliului European din 28 iunie.  detalii
Macroeconomie, 12:01
     Aderarea țării noastre la zona euro, stabilită inițial pentru 2015, ar putea fi amânată pentru 2019, în urma situației economice din Europa, potrivit Antena 3.  detalii
Jurnal Bursier
21.05.2012
SIBEX
     La Sibex, ultima ședință a săptămânii s-a încheiat cu un volum destul de bun, de 8271 de contracte.  detalii
21.05.2012
BVB
     Bursa de la București s-a întors pe linia descendentă scăzând vineri cu 1,42%, astfel că reculul din luna mai a ajuns la 12,4%, iar indicele general al pieței, BET-C, a coborât la nivelul de la...  detalii
21.05.2012
RASDAQ
     Investitorii au tranzacționat, vineri, titluri "Ceramica" Iași (simbol CERE) în valoare de 83.615 lei.  detalii
21.05.2012
BURSELE DIN LUME
     Bursele din Europa s-au înscris pe un curs negativ vineri, pe fondul semnelor de încetinire a expansiunii Chinei și al temerilor legate de o posibilă ieșire a Greciei din zona euro.  detalii
18.05.2012
BURSELE DIN LUME
     Acțiunile tranzacționate la bursele din Europa au scăzut ieri, după ce Banca Centrală Europeană a anunțat că a oprit creditarea către anumite bănci din Grecia, iar Federal Reserve a semnalat că...  detalii
18.05.2012
SIBEX
     Prețurile au alternat creșterile și scăderile Sibex în ședința de joi, o direcție clară fiind greu de definit.  detalii
Prognoza Meteo
Vezi harta temperaturilor
harta temperaturilor
     21.05.2012 
     Prognoza pentru România
     Vremea va fi caldă. Cerul va fi variabil cu înnorări temporare ziua în sudul, centrul și estul țării unde pe arii restrânse se vor semnala averse slabe și descărcări electrice, iar noaptea în vest și sud-vest.
     Vântul va sufla slab și moderat cu unele intensificări în Banat și la munte.
     Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 21 și 30 de grade, iar cele minime între 10 și 18 grade, ușor mai scăzute în depresiuni.
     Prognoza pentru București
     Vremea va fi caldă. Cerul va fi variabil cu înnorări după-amiaza când vor fi condiții de averse și descărcări electrice. Vântul va sufla slab și moderat.
     Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 27 de grade, iar cea minimă va fi de 13...15 grade.
      
Curs Valutar

Curs valabil din data de 18 mai 2012
1 Dolar australian...
1 Leva bulgărească...
1 Dolar canadian....
1 Franc elvețian...
1 Coroană cehă...
1 Coroană daneză...
1 Liră egipteană...
1 Euro...
1 Liră sterlină...
100 Forinți maghiari...
100 Yeni japonezi...
1 Leu moldovenesc...
1 Coroană norvegiană...
1 Zlot polonez...
1 Rublă rusească...
1 Coroană suedeză...
1 Liră turcească...
1 Dolar S.U.A...
1 Rand sud-african...
1 Real brazilian...
1 Renminbi chinezesc...
1 Rupie indiana...
100 Woni sud-coreeni...
1 Peso mexican...
1 Dolar neo-zeelandez...
1 Dinar sărbesc...
1 Hryvna ucraineana...
1 Dirham emirate arabe...
1 Gram aur...
1 DST...
AUD
BGN
CAD
CHF
CZK
DKK
EGP
EUR
GBP
HUF
JPY
MDL
NOK
PLN
RUB
SEK
TRL
USD
ZAR
BRL
CNY
INR
KRW
MXN
NZD
RSD
UAH
AED
XAU
XDR
3,4486
2,2712
3,4376
3,6997
0,1750
0,5976
0,5785
4,4421
5,5343
1,4909
4,4079
0,2947
0,5851
1,0187
0,1116
0,4864
1,9071
3,4981
0,4186
1,7409
0,5527
0,0640
0,2992
0,2530
2,6550
0,0392
0,4352
0,9523
178,6757
5,3354
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
click aici pentru cursurile pieței valutare - istoric
English Section
21.05.2012
     The Ministry of the Economy will make adjustments to the program for the privatization of the energy companies to earn more from them.  details
21.05.2012
     * Interview with Jörg Guido Hülsmann, professor at the University of Angers     The measures stipulated in the Treaty concerning the Stability, Coordination and Governance...  details
18.05.2012
LEONARD ORBAN:
     The Minister of European Affairs, Leonard Orban, yesterday said that the option of Greece's exit from the Eurozone will be placed on the table of the European Council for the first time, at the...  details
18.05.2012
          * The ECB: Financing to the Greek bank, temporarily put on hold     Romanian banks in which the Greek shareholders have a controlling interest...  details
17.05.2012
BLACK SEA DEFENSE & AEROSPACE 2012
     Between May 16th and May 18th, Eurocopter România, a joint-venture between the Eurocopter group and IAR Ghimbav, controlled by the Romanian state, will participate in the third edition of the Black...  details
17.05.2012
     * In just one day, the Greeks have withdrawn over 700 million Euros from bank deposits     * Ilie Șerbănescu claims that the Greek banks can not afford to keep their...  details
17.05.2012
AFTER SIBIU,
          * Broker" Cluj launched two structured products based on the American index and is proposing that the schedule of the BSE be extended until 23:00...  details
16.05.2012
TYLER COWEN:
          * "The introduction of the Euro was probably not a good idea since the beginning, but the failure of the European currency does not amount to the failure of the...  details
16.05.2012
          * Interview with Mr. Teodor Ancuța, former CEO of Sibex     Reporter: Dear Mr. Teodor Ancuța, how would you describe the evolution of...  details
15.05.2012
EUROPEAN GRANTS
     The first buffalo farm has been built in the town of Pecica, in the county of Arad, near the Natural Park "Lunca Mureșului", following an investment of 600,000 Euros.  details
15.05.2012
          * Ponta: "We are ready to take all the necessary steps"     Yesterday, the leu fell against the Euro, reaching a new historic high,...  details
14.05.2012
     Three members of the Directorate of BCR Pensii were sanctioned by the Commission for the Oversight of the Private Pension System, due to operational problems (CSSPP), Mircea Oancea, the president...  details
14.05.2012
THE LETTER OF THE GOVERNMENT TO THE IMF INCLUDES GOODS NEWS FOR INVESTORS:
     Investors will soon be spared from having to go to the offices of the tax administration to pay their taxes on capital gains, according to the draft of the letter of intent to the IMF, obtained...  details
14.05.2012
THE GOVERNMENT TO THE IMF:
     The clawback tax in the pharmaceutical sector, which was introduced in the beginning of Q1 2012, has earned the state budget 282 million lei, money which will be fully used to pay the unrecorded...  details
12.05.2012
     On May 3rd, that is one week after the passing of the vote of no-confidence which brought down the government, the Board of Directors of the TVR had a meeting and its members decided, upon the...  details
SEO monitor