22 iunie 2018

Nigeria s-a impus într-o manieră clară în fața Islandei și în această grupă s-a lansat carnavalul calculelor.

Croația este deja calificată cu 6 puncte, în rest toată lumea poate să spere, Nigeria (3 puncte), Islanda (1), Argentina (1). Partida Nigeria - Argentina este o adevărată finală, prima echipă depinde doar de rezultatul propriu, dar dacă sud americanii înving așteaptă și rezultatul din meciul Croația - Islanda. Golaverajul este primul criteriu, iar pentru echipa lui Messi acel 0-3 cu Croația atârnă cât o piatră de moară.
citește tot articolul

Brazilia a câștigat, dar s-a făcut de râs 90 de minute, mai puțin prelungirile, când a marcat ambele goluri. Dacă regii fotbalului spectacol au oferit o asemenea agonie jalnică, ce pretenții mai putem avea de la Suedia, Danemarca și alți maeștri ai baloanelor bubuite și ai scrâșnelii tibiilor.

Imagine cu antrenorul Tite tăvălindu-se pe jos la primul gol din prelungiri indică locul unde a ajuns fotbalul brazilian. O echipă mare nu trăiește astfel de momente cu Costa Rica, o formație onorabilă, dar care își știe foarte bine locul, în teren și în clasamente.