Două dintre echipele aflate în categoria favoritelor au oferit un spectacol agreabil în ciuda absenţei golului. Prima repriză a stat sub semnul egalităţii, fosta campioană mondială având ocaziile mai mari, dar şi multipla vicecampioană a ameninţat în destule rânduri poarta.

Fără Mbape, Franţa nu a părut foarte deranjată de posibilitatea unui meci egal. Nici Olanda nu ar fi zis nu, deşi ciocnirea cu Austria din ultima etapă nu se anunţă a fi deloc una comodă. În schimb, cel puţin teoretic, Franţa va avea un meci mai uşor în compania Poloniei, deja eliminată în urma rezultatului din acest meci.

După pauză s-au operat reglajele fine, dar golul tot nu a apărut. De fapt a apărut în contul Olandei şi a dispărut în cabina VAR. Franţa a apăsat pedala de acceleraţie în final, dar evident i-a lipsit golgheterul.

Un egal, primul 0-0 al acestui turneu final, care le permite ambelor echipe să abordeze ultimele meciuri din această grupă la ...egal.