22 iunie 2012

Euro și-a luat o primă zi de pauză și imediat s-a făcut praf liniștea noastră. În 48 de ore am avut parte de o sinucidere ratată, executată de un expert în arme, de o condamnare la pușcărie pe bază de mega lăudăroșenie, de niște grade militare care fac să pălească gradele lui celsius și de un buchet de plagiaturi făcute ca la carte, așa că primul sfert de finală a venit precum un pahar de apă rece pentru un om care a traversat deșertul pe jos. Că au jucat Cehia și Portugalia a fost un fel de bonus. După așa evenimente probabil că ne-am fi bucurat sincer și de o încleștare între Luxemburg și Malta.

Judecătorul suprem al fotbalului a făcut dreptate și în semifinale a mers echipa care a jucat ofensiv. Fără nicio ocazie clară, Cehia a mizat totul pe prelungiri și eventualele lovituri de departajare, acolo unde putea scoate din mânecă singurul ei as: portarul. Că tot am pomenit mai sus de arme și armată, în primul meci al sferturilor am avut parte de un duel între un lunetist (Ronaldo) și un tanchist bine echipat (Cech). După ce a tras din toate pozițiile cu ambele picioare, Ronaldo a trebuit să-și pună capul la contribuție pentru a reuși să marcheze. Deși are mulți jucători de valoare, este evident că Portugalia stă într-un singur fotbalist. Tot într-un jucător stă și Cehia, numai că omul ei o poate ajuta să nu primească goluri, ceea ce , după un calcul simplu, înseamnă doar garanția unui 0-0 înșelător. Un fel de Fuego al fotbalului, adulat de miliarde și miliarde de fani, Cristiano Ronaldo poate ajunge jucătorul turneului, balanța fiind echilibrată în acest moment în privința evoluțiilor sale: două meciuri foarte slabe, două foarte bune și teoretic mai poate face două partide excelente.

Astăzi avem Grecia - Germania, mai puțin fotbal și mai multă politică!