Depozitarul Central se va conecta la platforma pan-europeană de decontare prin reţeaua SWIFT

A.C.
Piaţa de Capital / 20 august 2014

Depozitarul Central (DC), societatea care realizează operaţiunile de compensare-decontare pentru tranzacţiile pe bursă, se va conecta la platforma pan-europeană de decontare Target2 Securities (T2S), prin reţeaua de comunicaţie cu valoare adăugată oferită de SWIFT, potrivit unui comunicat remis redacţiei.

Alegerea furnizorului de servicii de conectivitate reprezintă o etapă importantă în îndeplinirea, de către Depozitarul Central, a cerinţelor privind adaptarea sistemului local pentru comunicarea cu platforma T2S şi operaţionalizarea serviciilor de decontare în moneda euro în banii băncilor centrale, începând cu luna iunie 2015, potrivit sursei citate.

SWIFT furnizează o reţea de comunicaţii, produse şi servicii pentru conectarea a peste 10.000 de bănci şi instituţii financiare, din 2012 ţări. Compania oferă instituţiilor financiare din întreaga lume produse şi servicii care permit schimbul de informaţii financiare, pe o bază standardizată, respectiv metode comune de citire şi interpretare a acestor mesaje.

"Depozitarul Central anunţă că, urmare a finalizării procesului de selecţie a furnizorului de servicii de comunicaţie cu platforma pan-europeană de decontare TARGET2 Securities (T2S), a ales să utilizeze reţeaua cu valoare adăugată (VAN - Value Added Network) oferită de SWIFT. Selecţia s-a realizat cu luarea în considerare a furnizorilor de servicii de comunicaţie agreaţi de Banca Centrală Europeană pentru comunicarea cu platforma T2S", se arată în comunicat.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2356
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5872
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6312
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1350
Gram de aur (XAU)Gram de aur603.6628

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb