Indicii de pe Bursa de Valori Bucureşti (BVB) au deschis în teritoriu negativ în şedinţa de tranzacţionare de astăzi.
Indicele BET, al celor mai lichide şaisprezece acţiuni, se află în scădere cu 0,36%, fiind cotat la 8,594.90 puncte.
Indicele BETPlus se depreciază cu 0,43%, la 1,285.03 puncte.
De asemenea, indicele BET Total Return scade cu 0,36%, ajungând la 13,754.51 puncte. Potrivit BVB, BET-TR este un indice ponderat cu capitalizarea "free-float"-ului celor mai tranzacţionate treisprezece companii listate pe piaţa reglementată şi care va fi ajustat şi cu valoarea dividendelor în numerar plătite de companiile din componenţa indicelui.
BET-FI, indicele celor cinci societăţi de investiţii financiare plus "Fondul Proprietatea" creşte cu 0,21% la valoarea de 38,272.79 puncte.
Titlurile "Fondul Proprietatea" (simbol FP) se află în creştere cu 0,98%, la valoarea de
1,0300 lei/acţiune.
Titlurile "Romgaz" (simbol SNG) au scăzut cu 0,79% la valoarea de 31,50 lei/unitate. Pe bursa de la Londra, preţul certificatelor de depozit (SNGR) "Romgaz" a stagnat la 7,75 dolari.
Pe BVB, acţiunile "Electrica" (simbol EL) scad cu 1,77% ajungând la valoarea de 11,10 lei/titlu, în timp ce pe bursa de la Londra (ELSA) preţul GDR-urilor a stagnat, la valoarea de 10,40 dolari.