Surse: Rusia nu vede Vaticanul ca o arenă serioasă pentru negocierile de pace, spun surse

T.B.
Internaţional / 27 mai

Surse: Rusia nu vede Vaticanul ca o arenă serioasă pentru negocierile de pace, spun surse

Rusia nu vede Vaticanul ca un loc serios pentru discuţiile de pace cu Ucraina, deoarece Sfântul Scaun este sediul catolicismului şi este înconjurat de Italia, membră NATO şi UE, au declarat pentru Reuters trei surse ruse de rang înalt.

Acestea subliniază, de asemenea, că mulţi oficiali ruşi nici măcar nu pot zbura acolo din cauza restricţiilor occidentale.

Vaticanul a tăcut până acum în public cu privire la ideea ridicată de preşedintele american Donald Trump după o convorbire telefonică cu preşedintele Vladimir Putin, potrivit căreia Papa Leon al XIV-lea ar putea găzdui discuţii menite să pună capăt celui mai mortal conflict din Europa de la cel de-al Doilea Război Mondial.

Premierul italian Giorgia Meloni a declarat săptămâna trecută că Papa Leon al XIV-lea, primul pontif născut în SUA, şi-a confirmat dorinţa de a găzdui discuţii în timpul unei convorbiri telefonice cu ea.

"Vaticanul cu siguranţă nu este văzut în Rusia ca o forţă serioasă capabilă să rezolve un conflict atât de complex", a declarat o sursă rusă de rang înalt, familiarizată cu gândirea Kremlinului la nivel înalt, sub rezerva anonimatului din cauza sensibilităţii problemei.

Printre motivele citate de cele trei surse se numără faptul că atât Rusia, cât şi Ucraina sunt ţări predominant ortodoxe orientale, în timp ce Vaticanul este înconjurat de Italia, membră NATO, care a sprijinit Ucraina şi a sancţionat în mod repetat Rusia. Kremlinul şi Vaticanul nu au răspuns la solicitările de comentarii.

Întrebat săptămâna trecută despre ideea Vaticanului, Kremlinul a declarat că nu s-a luat încă nicio decizie. Sursele ruse au subliniat că, pentru majoritatea înalţilor oficiali ruşi, ar fi foarte dificil să ajungă la Vatican chiar şi de la Moscova, deoarece zborurile directe au fost anulate după începerea războiului, la 24 februarie 2022, şi există o multitudine de sancţiuni ale Uniunii Europene împotriva oficialilor ruşi.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Probabil ca Vaticanul e considerat nesigur, acolo ii poate asasina Zelenski pe Trump si Putin,

    la sutele de miliarde pe care i a furat poate plati orice asasini profesionisti, nu e posibila o protectie efectiva, 

    legaturi cu asasini ultimul gunoi al globului are el deja prin mercenarii drojdia pamantului cumparati cu banii nostri care lupta pentru el in ucraina,

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0625
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4604
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3994
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0415
Gram de aur (XAU)Gram de aur472.9221

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb