Deputaţii USR Ciprian Rigman şi Ştefan Tanasă au depus un proiect de lege care vizează modificarea modului de repartizare pe posturile vacante din şcoli, astfel încât, în cazul profesorilor suplinitori, să primeze rezultatul obţinut la concursul naţional, potrivit unei postări publicate de USR pe Facebook.
Potrivit formaţiunii, iniţiativa urmăreşte corectarea unei situaţii în care profesorii care au susţinut mai recent concursul naţional pot fi avantajaţi la repartizare în raport cu cadre didactice care au obţinut note mai bune în anii anteriori.
Conform explicaţiilor prezentate de USR, proiectul propune întocmirea, la nivel judeţean, a unor liste unice de ierarhizare pe tranşe de performanţă, astfel încât criteriul principal de departajare să fie nota obţinută, iar anul în care a fost susţinut concursul să conteze doar ulterior.
Formaţiunea mai arată că proiectul prevede şi extinderea valabilităţii rezultatelor obţinute la concursul naţional la trei ani, în cazul angajării pe perioadă determinată, conform aceleiaşi surse.
USR susţine că actualul mecanism poate conduce la situaţii în care candidaţi cu rezultate mai slabe, dar obţinute recent, ajung să fie avantajaţi în faţa unor profesori care au obţinut note mai bune, dar au susţinut concursul într-o sesiune anterioară.
Potrivit mesajului publicat de partid, iniţiativa este argumentată prin necesitatea unei repartizări bazate pe performanţă şi merit, în contextul deficitului de personal şi al nevoii de a asigura accesul elevilor la cadre didactice cât mai bine pregătite.





















































Opinia Cititorului