Tradeville

 
Caută în site
Ediții Precedente

 

 
Evoluții Financiare
Propune un articol !
Ce ați dori să citiți în Ziarul BURSA ?



Abonați
utilizator:
parola:
BURSA 02.02.2012
Domnul Gabriel Roceanu este administrator al Cramei Oprișor și director general al SC "Carl Reh Winery" SRL. Născut în anul 1967 în București, a absolvit Facultatea de Inginerie Electrotehnică și Universitatea de Agronomie și Medicină Veterinară din București. În continuare, a realizat un masterat în viticultură și vinificație și un MBA la ASE. 
Este căsătorit și are o fiică și un fiu. Îi plac: baschetul, pe care l-a și practicat, schiul și călătoriile.
Domnul Gabriel Roceanu este administrator al Cramei Oprișor și director general al SC "Carl Reh Winery" SRL. Născut în anul 1967 în București, a absolvit Facultatea de Inginerie Electrotehnică și Universitatea de Agronomie și Medicină Veterinară din București. În continuare, a realizat un masterat în viticultură și vinificație și un MBA la ASE. Este căsătorit și are o fiică și un fiu. Îi plac: baschetul, pe care l-a și practicat, schiul și călătoriile.
Aceeasi sectiune ( Vinuri )
 *  11.05.2012 - Domeniile Sâmburești & Chateau Valvis, medaliate la Târgul Internațional de Vinuri
 *  07.05.2012 - "Vitis Metamorfosis" a lansat primele vinuri
 *  25.04.2012 - În România lucrează doar câteva zeci de somelieri
 *  24.04.2012 - Vinexpert promovează formarea somelierilor
 *  20.04.2012 - România se opune liberalizării pieței vitivinicole
 *  28.03.2012 - "Casa de Vinuri Cotnari" va fi lansată zilele următoare
 *  27.03.2012 - "Murfatlar" România a intrat în insolvență
 *  26.03.2012 - Cinci noi medalii pentru "Cotnari"
 *  26.03.2012 - Murfatlar România a intrat în insolvență
 *  20.03.2012 - Italienii produc Vermut, special pentru țara noastră
 *  20.03.2012 - Crama Oprișor, medaliată cu aur la Vinurile Primăverii 2011
 *  13.03.2012 - Murfatlar aduce în țară 5 medalii de la Mondialul Vinurilor de la Paris
 *  12.03.2012 - "Cramele Recaș": Vânzări în creștere cu 30%, exporturi mai mari cu 130%
 *  09.03.2012 - "Alcovin" vrea să-și extindă exportul în China
 *  08.03.2012 - Va fi detronat dopul de plută?
     Creată în 1994, cu capital german, SC "Carl Reh Winery" a produs vin în spații închiriate și din struguri cumpărați de la terțe persoane. În anul 2000, investițiile în valoa-re de 12 milioane euro ale patronului german, Reh Kendermann GmbH, au fost destinate replantării viei - 7 milioane euro, iar restul - construcției "Cramei Oprișor", din comuna omonimă.
     Domnul Gabriel Roceanu, administrator al Cramei Oprișor și director general al SC "Carl Reh Winery", ne-a declarat: "Avem un control deplin asupra calității strugurilor și vinului. În prezent, 95% din producția noastră de vin provine din strugurii din producție proprie, iar 5% din struguri cumpărați".
     După replantarea întregii suprafețe viticole, pe terenuri găsite în paragină, planurile companiei pe termen mediu, de aproximativ 5 ani, prevăd extinderea suprafeței viei de la 252 de ha, la 300. Capacitatea de producție a "Cramei Oprișor", de 3 milioane litri/an (care va fi atinsă treptat, pe măsura extinderii viei), atinge, în prezent, 2,5 milioane litri. Pe termen lung, administratorul Gabriel Roceanu afirmă că strategia companiei prevede consolidarea afacerii, mai curând decât extinderea, proces care s-a derulat într-un mod susținut până în 2009.
     *  Vinurile "Cramei Oprișor" - 40% la preț premium și superpremium
     Noile vii sunt cu soiuri adaptate zonei tradiționale românești - Tămâ-ioasa Albă, Feteasca Neagră - și cu cele internaționale - roșii care sunt apte pentru climatul continental-mediteranean.
     Domnul Gabriel Roceanu afirmă: "Podișul Getic este binecuvântat din punct de vedere al climei pentru vinurile de soi. Lucrăm cu 90 de angajați integraliști și cu 250 în regim part-time.
     Vinurile premium și superpremium ale "Cramei Oprișor" ocupă un procent de 40% din cantitatea produsă și sunt distribuite prin magazine specializate, sistemul HoReCa.
     Procentul de 60% din producție este reprezentat de vinurile tinere, "prietenoase", pentru consumul în următorii doi ani după recoltare. Acest tip de vinuri se consumă în volume mari, peste tot în lume, la masa de prânz, în vacanțe, la întâlniri.
     Gabriel Roceanu a mai declarat: "La acest punct trebuie menționat brandul Val Duna, lansat de către acționarul nostru, în urmă cu 15 ani, vin românesc reprezentativ pentru Germania și alte piețe vest europene. Val Duna a fost lansat în țara noastră în urmă cu 10 ani și numele își are originea de la așezarea < Cramei Oprișor >, de pe valea Dunării".
     Conceptul Val Duna bag-in-box aparține vinurilor tinere, lejere și este brandul internațional al "Cramei Oprișor", destinat pieței de retail și restaurantelor care au în portofoliu vânzarea vinului la carafe sau la pahar.
     În continuare, administratorul Cramei ne-a relatat: "Producem vinuri din soiuri individuale și cupaje. Avem soiuri de Chardonnay, Pinot Gris, Sauvignon Blanc, Tămâioasă românească, Merlot, Cabernet, Pinot Noir, Shiraz, Fetească Neagră, Dornfender și Zinfander. După etichete, avem 90 de vinuri. Acestea formează mai multe familii de vinuri pe care le-am distribuit pe 3 piloni de concept. La < pilonul tradiție > sunt înglobate vinurile Jderu, Călăuză, Caloian, Măiastru, Cupola Sanc-tis, Drăgaică, Rusalcă și Smerenie (ultimul cupaj). < Pilonul de istorie > cuprinde vinurile La Cetate și Passarovitz 1718 (ultimul se produce în 1718 sticle de 1,5 litri capacitate). < Artă și vin >, ultimul pilon, înglobează Erotikon, Fragmentarium, Nenumita, Sherpium și cutia Paleologu (cutie cu vinuri, creată de artis-tul plastic Ciprian Paleologu)".
     Sistemul de vânzări diversificat al companiei cuprinde distribuție redusă directă și în volume mici pentru vinuri exclusiviste în magazine specializate, baruri și restaurante de lux. Altă parte a distribuției se efectuează prin contracte cu diverși parteneri: 4 în București și câte 1 sau 2 distribuitori în Oltenia, Constanța, Galați etc., în funcție de cererea pieței și dezvoltarea fiecărei zone.
     *  Piața vinului și educația consumului trec printr-o perioadă dificilă
     "Piața trece, în prezent, printr-o perioadă foarte dificilă, pentru vinuri, pentru consumatorul final și din punct de vedere al expunerii vinurilor spre vânzare",a afirmat Gabriel Roceanu, adăugând: "Va trece încă mult timp până vom ajunge să adaptăm piața noastră la cea a țărilor cu o cultură a consumului de vin. Un lucru evident este că în România (care face parte din Uniunea Europeană) consumul este de 25 litri vin/cap locuitor/an, comparativ cu țările din Vest unde se consumă 50-60 litri vin/cap locuitor/an".
     *  Vânzări în creștere și la export
     În anul 2010, "Crama Oprișor" a realizat o cifră de afaceri de 3,3 milioane euro și cu 12% mai mult în 2011, atingând 4 milioane euro, inclusiv exportul. Pentru acest an, Gabriel Roceanu estimează o creștere rezonabilă și realizabilă de 10%.
     Anul 2011 a fost apreciat de reprezentantul firmei ca unul dintre cei mai buni privind calitatea vinului, dar mai slab din punct de vedere cantitativ, datorită secetei prelungite. Domnia sa spune că pe sticlele de vin se marchează anul producției, pentru că, în fiecare an, datorită condițiilor meteorologice, recoltele de struguri sunt diferite și vinurile la fel, din punct de vedere al gustului, aromei, culorii, intensității.
     "Acționarii germani apreciază mult vinurile românești pe care le producem noi, deoarece sunt consis-tente și puternice, datorită solului și micro climatului din zona Valea Drincea", ne-a relatat Gabriel Rocea-nu, subliniind: "La fel și clienții noștri apreciază calitatea vinului mehedințean, dovadă fiind cele 1,2 milioane de litri de vin, aproape jumătate din producție, exportat în Germania, Suedia, Finlanda, Polonia, Cehia. În ultimul an, am început exportul de vin în Belgia și sunt sigur că vom reuși, începând din acest an, extinderea exporturilor pe piața asiatică și a SUA". 

CORNELIA ANGELESCU


     "În Valea Drincea, pământurile au fost create, parcă, pentru cultivarea viței de vie. Cele 252 de hectare de viță de vie care aparțin "Cramei Oprișor" vor crește la 300 de hectare în următorii 5 ani. În vinificație, fiecare an își are surprizele lui. Vinul are viață, ca și omul. Relația strânsă între struguri, vin, natură și viață mă pasionează".
     
     Palierele de clienți pentru vinurile premium și superpremium se adresează "Cramei Oprișor" atunci când doresc să achiziționeze brandurile Jderu, Călăuză, Măiastru, Caloian, Rusalca Albă, Drăgaica Roșie, Smerenie, Passarowitz 1718 etc.

 
 

 
Opinia cititorului   [ scrieți-vă opinia. ] 
1.  E scump si mediocru
    (mesaj trimis de Catalin în data de 02.02.2012, ora 17:17)  
 Poate in Asia vor avea mai mult succes, pentru ca pentru piata romaneasca vinurile de Oprisor sunt foarte scumpe fata de calitatea lor.


 
Actualitate - vezi toate știrile mai jos.
Politică, 12:05
     * UPDATE 2: PD-L atacă uninominalul la CCR
     PD-L și UDMR vor ataca la Curtea Constituțională votul uninominal în varianta USL.  detalii
Piaţa de Capital, 17:05
     Bursa de Valori București (BVB) a închis ședința de tranzacționare de astăzi în creștere.  detalii
Internaţional, 16:57
     Acțiunile Facebook au scăzut cu 8% în deschiderea ședinței bursiere de astăzi, iar capitalizarea companiei a coborât la 85 miliarde de dolari.  detalii
Internaţional, 16:54
     Bursa din Statele Unite (SUA) a deschis ședința de tranzacționare de astăzi în creștere.  detalii
Comunicate de presă, 16:47
PENTRU ACEST AN
     În urma unui acord recent semnat cu Enel, Mega Image achiziționează produsul Energie Verde, conform unui comunicat de presă remis redacției.  detalii
Jurnal Bursier
22.05.2012
BURSELE DIN LUME
     Acțiunile tranzacționate la bursele din Europa s-au redresat ieri, în majoritate, după ce China a promis să stimuleze creșterea economiei.  detalii
22.05.2012
SIBEX
     La debutul săptămânii, speculatorii de pe piața Sibex au avut din nou parte de variații mixte, în funcție de simbol și scadență.  detalii
22.05.2012
BVB
     Bursa de la București a scăzut cu 0,76%, contrar burselor europene, într-o piață în care cei mai mulți investitori au lipsit de la tranzacționare, iar rulajul a fost salvat de transferurile cu...  detalii
22.05.2012
RASDAQ
     Investitorii au tranzacționat, ieri, titluri "Iprolam" București (simbol IPRO) în valoare de 164.274 lei.  detalii
21.05.2012
SIBEX
     La Sibex, ultima ședință a săptămânii s-a încheiat cu un volum destul de bun, de 8271 de contracte.  detalii
21.05.2012
BVB
     Bursa de la București s-a întors pe linia descendentă scăzând vineri cu 1,42%, astfel că reculul din luna mai a ajuns la 12,4%, iar indicele general al pieței, BET-C, a coborât la nivelul de la...  detalii
Prognoza Meteo
Vezi harta temperaturilor
harta temperaturilor
     22.05.2012 
     Prognoza pentru România
     Vremea se va menține caldă în cea mai mare parte a teritoriului, dar va deveni în general instabilă. Înnorările se vor accentua treptat în jumătatea de sud-vest a țării, unde îndeosebi după-amiaza și în prima parte a nopții, vor fi averse, descărcări electrice și intensificări ale vântului ce trecător vor lua aspect de vijelie. Vor fi condiții de grindină, iar în Banat, Oltenia, vestul Munteniei și Carpații Meridionali cantitățile de apă vor depăși local 20...25 l/mp și izolat 40...50 l/mp. În restul teritoriului cerul va fi variabil cu înnorări temporare, iar astfel de fenomene se vor semnala pe arii mai restrânse. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 20 și 30 de grade, iar cele minime între 9 și 17 grade.
     Prognoza pentru București
     Vremea va fi caldă, dar va deveni în general instabilă. Cerul va fi variabil, cu înnorări mai accentuate spre seară și noaptea când se vor semnala averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 28 de grade, iar cea minimă va fi de 13...15 grade.
      
Curs Valutar

Curs valabil din data de 22 mai 2012
1 Dolar australian...
1 Leva bulgărească...
1 Dolar canadian....
1 Franc elvețian...
1 Coroană cehă...
1 Coroană daneză...
1 Liră egipteană...
1 Euro...
1 Liră sterlină...
100 Forinți maghiari...
100 Yeni japonezi...
1 Leu moldovenesc...
1 Coroană norvegiană...
1 Zlot polonez...
1 Rublă rusească...
1 Coroană suedeză...
1 Liră turcească...
1 Dolar S.U.A...
1 Rand sud-african...
1 Real brazilian...
1 Renminbi chinezesc...
1 Rupie indiana...
100 Woni sud-coreeni...
1 Peso mexican...
1 Dolar neo-zeelandez...
1 Dinar sărbesc...
1 Hryvna ucraineana...
1 Dirham emirate arabe...
1 Gram aur...
1 DST...
AUD
BGN
CAD
CHF
CZK
DKK
EGP
EUR
GBP
HUF
JPY
MDL
NOK
PLN
RUB
SEK
TRL
USD
ZAR
BRL
CNY
INR
KRW
MXN
NZD
RSD
UAH
AED
XAU
XDR
3,4403
2,2728
3,4210
3,7012
0,1763
0,5981
0,5757
4,4452
5,4947
1,4974
4,3681
0,2930
0,5868
1,0276
0,1117
0,4891
1,9054
3,4817
0,4217
1,7061
0,5507
0,0629
0,2990
0,2541
2,6522
0,0388
0,4317
0,9480
176,3513
5,3165
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
..Lei
click aici pentru cursurile pieței valutare - istoric
English Section
22.05.2012
     * Interview with Sebastian Vlădescu, former minister of Finance     Reporter: How do you view the current economic situation of Romanian in the context of the difficulties...  details
21.05.2012
     The Ministry of the Economy will make adjustments to the program for the privatization of the energy companies to earn more from them.  details
21.05.2012
     * Interview with Jörg Guido Hülsmann, professor at the University of Angers     The measures stipulated in the Treaty concerning the Stability, Coordination and Governance...  details
18.05.2012
LEONARD ORBAN:
     The Minister of European Affairs, Leonard Orban, yesterday said that the option of Greece's exit from the Eurozone will be placed on the table of the European Council for the first time, at the...  details
18.05.2012
          * The ECB: Financing to the Greek bank, temporarily put on hold     Romanian banks in which the Greek shareholders have a controlling interest...  details
17.05.2012
BLACK SEA DEFENSE & AEROSPACE 2012
     Between May 16th and May 18th, Eurocopter România, a joint-venture between the Eurocopter group and IAR Ghimbav, controlled by the Romanian state, will participate in the third edition of the Black...  details
17.05.2012
     * In just one day, the Greeks have withdrawn over 700 million Euros from bank deposits     * Ilie Șerbănescu claims that the Greek banks can not afford to keep their...  details
17.05.2012
AFTER SIBIU,
          * Broker" Cluj launched two structured products based on the American index and is proposing that the schedule of the BSE be extended until 23:00...  details
16.05.2012
TYLER COWEN:
          * "The introduction of the Euro was probably not a good idea since the beginning, but the failure of the European currency does not amount to the failure of the...  details
16.05.2012
          * Interview with Mr. Teodor Ancuța, former CEO of Sibex     Reporter: Dear Mr. Teodor Ancuța, how would you describe the evolution of...  details
15.05.2012
EUROPEAN GRANTS
     The first buffalo farm has been built in the town of Pecica, in the county of Arad, near the Natural Park "Lunca Mureșului", following an investment of 600,000 Euros.  details
15.05.2012
          * Ponta: "We are ready to take all the necessary steps"     Yesterday, the leu fell against the Euro, reaching a new historic high,...  details
14.05.2012
     Three members of the Directorate of BCR Pensii were sanctioned by the Commission for the Oversight of the Private Pension System, due to operational problems (CSSPP), Mircea Oancea, the president...  details
14.05.2012
THE LETTER OF THE GOVERNMENT TO THE IMF INCLUDES GOODS NEWS FOR INVESTORS:
     Investors will soon be spared from having to go to the offices of the tax administration to pay their taxes on capital gains, according to the draft of the letter of intent to the IMF, obtained...  details
14.05.2012
THE GOVERNMENT TO THE IMF:
     The clawback tax in the pharmaceutical sector, which was introduced in the beginning of Q1 2012, has earned the state budget 282 million lei, money which will be fully used to pay the unrecorded...  details
SEO monitor