Ministrul Muncii, întrebat dacă vor fi bani de pensii până la sfârşitul anului: Banii sunt şi vor fi dacă vom face nişte economii

M.P.
Politică / 5 septembrie, 07:40

Ministrul Muncii, întrebat dacă vor fi bani de pensii până la sfârşitul anului: Banii sunt şi vor fi dacă vom face nişte economii

Ministrul Muncii, Florin Manole, a afirmat că sunt bani de pensii până la finalul lui 2025 şi a explicat că ministerul va face şi unele economii în acest an, atât de la investiţii, dar şi pentru că renunţă la o chirie de 30.000 pe care o plătea unui privat pentru un sediu, potrivit news.ro, de la care menţionăm următoarele.

Florin Manole a fost întrebat, joi, la Antena 3, dacă are ministerul bani de pensii până la sfârşitul anului.

”Întotdeauna va avea”, a răspuns ministrul Muncii.

El a fost întrebat în contextul în care mai multe ministere au afirmat că nu mai au bani de salarii până la sfârşitul anului.

”S-au mai spus lucrurile astea şi în alte dăţi. Şi banii au fost. Banii sunt şi vor fi dacă vom face nişte economii şi vom face nişte economii anul ăsta. Vom face economii de la unele investiţii care pot aştepta să fie implementate şi anul viitor. Vom face o economie din cheltuielile ministerelor. Vă dau un exemplu. Renunţăm în câteva zile la o chirie de 30.000 de euro pe care o plăteam unui privat pentru un sediu. Am găsit soluţie şi putem să acomodăm colegii noştri care lucrau acolo în alte părţi, astfel încât fie să plătim RA-APPS-ului o sumă în plus, fie să găsim o soluţie în interiorul clădirilor pe care le avem. Avem o clădire pe care o putem renova cu puţin bani. Şi asta ne va ajuta să punem acolo suficiente birouri şi să economisim foarte mult dacă am fi plătit chirii”, a explicat Florin Manole.

Opinia Cititorului ( 5 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. este rusinos da dai 60 de milioane de lei lunar pentru plata pensiei unei insititutii de tip mafiot cu mentalitati si comportamente comuniste si capusata de sindicate, cu 20mii de angajati taietori de frunze, posta romana comunista.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    Nu știu de ce se afirmă mereu ca nu sunt bani de pensii: acești bani de pensii sunt banii mei pe care statul mi i-a reținut când lucram , iar pensia pe care o primesc este calculată în funcție de contribuția mea. Ei nu-mi dau pensie, ei îmi restituie banii reținuți de-a lungul anilor.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. intre timp i au cheltuit, risipit, sau esti asa naiva sa crezi ca i-au pus bine pt pensia ta? intre timp rudele prietenii si cunoscutii mei si ai tai voteaza autocrati

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

      Tocmai te asigura ca iti vei primi pensia fara probleme. Principiul in tara noastra este: banii celor care contribuie acum pentru pensie sunt folositi pentru plata pensiilor "in plata" acum. Cand ati contribuit dumneavoastra, acei bani s-au cheltuit pe pensiile in plata de atunci. Nu zic ca e bine sau rau, doar ca asa functioneaza lucrurile in mare. Oricum sigur o sa primiti pensie. Piloanele 2 si 3 aplica celelalt principiu - banii sunt permanent ai contributorului - doar folositi de fondul respectiv in investitii care pot aduce mai mult sau mai putin profit. Avantaje si dezavantaje la ambele metode.

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    sper sa ajungi sa platesti . Tu, fosta ministra si directoiri case de pensii , judetene si nationala/

    Unde este dosarul celor care au cumparat softul? 

    Unde sunt banii luati pe timpul lui Turcan din fond ... S-au dus dupa coif. De ce taci?

    Esti invatat cu raptul? 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0787
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3463
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4106
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8571
Gram de aur (XAU)Gram de aur496.3229

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb