Kremlin: „Coaliţia de Voinţă” se înşală în privinţa posibilităţii de a înfrânge Federaţia Rusă

S.B.
Internaţional / 13 iulie, 13:44

Kremlin: „Coaliţia de Voinţă” se înşală în privinţa posibilităţii de a înfrânge Federaţia Rusă

„Coaliţia de Voinţă” se amăgeşte cu o iluzie profundă privind posibilitatea de a înfrânge strategic Rusia, a declarat luni purtătorul de cuvânt al preşedintelui Federaţiei Ruse, Dmitri Peskov, informează news.ro.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului a făcut această declaraţie în contextul viitoarei întâlniri a Coaliţiei, luni după-amiază, la Paris, în cadrul căreia se preconizează discutarea sprijinului acordat Ucrainei.

„Acest grup de ţări (...) se amăgeşte cu o iluzie profundă privind posibilitatea de a provoca o înfrângere strategică ţării noastre”, a declarat reprezentantul Kremlinului în contextul viitoarei întâlniri a reprezentanţilor din 37 de ţări.

Preşedintele Emmanuel Macron organizează luni, la Paris, o reuniune la nivel înalt a coaliţiei susţinătorilor Ucrainei („Coaliţia de Voinţă”), în prezenţa lui Volodimir Zelenski, ca semn al „trezirii strategice” dorite de Europa în faţa Rusiei şi a Statelor Unite conduse de Donald Trump. Din România, participă preşedintele Nicuşor Dan. De asemenea, în premieră, va fi prezentă şi preşedinta Maia Sandu, invitată de preşedintele Emmanuel Macron.

Opinia Cititorului ( 4 )

  1. Doua trei lovituri ale rachetelor nucleare rusesti in zona "coalitiei de vointa" ar lamurii aceasta problema. Dar Putin este prea... putin!

    Rusia este din ce in ce mai slabita .Daca pina mai ieri nici macar nu putea fi vorba despre vreun atac ucrainean impotriva rafinariilor sau a traseelor de transport combustibil sau asupra Moscovei acum totul se intimpla de la o ora la alta .Picatura chinezeasca este folosita de Occident asupra Rusiei .Rind pe rind capacitatile de productie ale Rusiei dispar .Va veni curind un moment cheie .

    De cate ori se discuta problemele de razboi (etichetate ca de securitate) de fapt e despre cheltuieli militare, finantarea razboiului prin datorii ale statelkr europene. Intai CE a aprobat donatia de 90 miliarde (ca Rusia nu va despagubi niciodata). Apoi e o intrunire Nato care aproba alte 150 miliarde e si acum e comitetul de vointa... tot despre cheltuieli militate! Sunt nume diferite de intruniri dar e vorba cam de aceleasi tati eurppene, care au mai ramas dupa ce s au retras vre o 4! Romania e cu apa la nas, nu mai putem finanta razboaie si cheltuieli militare si poporul vrea pace!

    1. Hai ca era mai usor daca spuneai direct...ne raman babele neviolate de bravul ostas sovietic...:)

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2456
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6014
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6669
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1572
Gram de aur (XAU)Gram de aur595.1564

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb