Trotinetele personale sunt implicate mult mai frecvent în accidente rutiere grave decât cele oferite în regim de închiriere, potrivit datelor transmise de Inspectoratul General al Poliţiei Române, citate într-un comunicat BOLT emis redacţiei.
În perioada 31 august 2024 - 31 august 2025, au fost înregistrate 146 de accidente rutiere grave cu trotinete private, soldate cu 4 decese. În aceeaşi perioadă, trotinetele închiriate au fost implicate în 24 de accidente grave, fără victime mortale.
Datele furnizate de compania Bolt arată că, în 2024, rata incidentelor raportată la numărul total de curse a fost de doar 0,0027%. Reprezentanţii companiei explică această diferenţă prin măsurile de siguranţă integrate în sistemul de închiriere.
Printre acestea se numără limitarea vitezei la 25 km/h, utilizarea tehnologiei geofencing pentru impunerea zonelor cu restricţii, monitorizarea tehnică permanentă, precum şi testul de reacţie cognitivă care împiedică folosirea trotinetelor sub influenţa alcoolului.
„Reglementarea trotinetelor reprezintă un pas în direcţia bună şi suntem la dispoziţia autorităţilor pentru a sprijini acest demers. Siguranţa este prioritară pentru noi, iar trotinetele Bolt sunt concepute pentru a aduce beneficii reale de mobilitate oraşelor”, a declarat Călin Leuştean, Micromobility Manager Bolt România.
La nivel global, aproximativ 40% dintre cursele efectuate cu trotinetele Bolt încep sau se încheie în apropierea staţiilor de transport public, confirmând rolul acestui mijloc de transport în sistemele urbane de mobilitate.




















































Opinia Cititorului