Ajutorul umanitar oferit de BOR de la începutul războiului din Ucraina se ridică la peste 26 de milioane de lei

G.D
Miscellanea / 30 martie 2022

Ajutorul umanitar oferit de BOR de la începutul războiului din Ucraina se ridică la peste 26 de milioane de lei

Ajutorul umanitar oferit de Biserica Ortodoxă Română de la începutul războiului din Ucraina până în prezent se ridică la peste 26 de milioane de lei, din care 2,5 milioane în săptămâna 18-24 martie. Peste 11.000 de locuri de cazare pentru refugiaţi sunt puse la dispoziţie, informează News.ro.

Potrivit Biroului de Presă al Patriarhiei Române, în perioada 18-24 martie, pe platforma online ajutăcubucurie.ro a Patriarhiei Române, în colaborare cu Federaţia Filantropia, au fost donate sumele de 17.450 lei şi 340 euro.

La nivelul Patriarhiei Române, în acelaşi interval, s-au adăugat ca participante la acţiuni caritabile 1.926 de persoane din rândul preoţilor şi al voluntarilor.

"Sprijinul umanitar acordat în aceste ultime zile a însumat 1.358.889 lei, acesta constând în bani şi produse (hrană caldă, alimente, hrană pentru bebeluşi, produse igienico-sanitare, medicamente, pături, articole de îmbrăcăminte, jucării etc.). La acest sprijin se adaugă mai multe tipuri de servicii sociale în derulare (de traducere - 9.427 beneficiari; de consiliere şi orientare - 8.944 beneficiari, medicale - 164 beneficiari şi educaţionale - 6.741 beneficiari, precum şi sprijin logistic, constând în spaţii de adăpost - cort/containere şi transport)", a arătat sursa citată.

În ceea ce priveşte cazarea refugiaţilor, locurile pentru aceştia se ridică în prezent la 11.018, dintre care 7.301 cu servicii de masă incluse.

Totodată, au fost realizate încă 62 de transporturi umanitare în România, 7 transporturi în Ucraina şi 2 transporturi în Republica Moldova. Valoarea acestor noi transporturi se ridică la suma de 977.862 lei.

Campania Patriarhiei Române "Donează sânge pentru Ucraina" a continuat şi în ultima săptămână, la ea participând 342 de noi persoane donatoare.

În perioada 18-24 martie, ajutorul umanitar oferit de eparhiile Bisericii Ortodoxe Române şi Federaţia Filantropia se ridică la suma de 2.529.456 lei.

Astfel, ajutorul total oferit de Biserica Ortodoxă Română de la declanşarea războiului din Ucraina până în acest moment este de 26.224.213 lei.

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2384
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5850
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6619
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1574
Gram de aur (XAU)Gram de aur599.6219

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb