Distrigaz Sud Reţele a anunţat prelungirea măsurii de întrerupere a alimentării cu gaze naturale pentru clienţii de pe străzile Malcoci, Oltina, Pecineaga, Slt. Popa, Popina, Pricopan, Rahovei, Sălaj şi Vicina, din Sectorul 5 al Capitalei, întrucât zona în care a avut loc explozia de vineri este încă securizată de autorităţi, transmite Agerpres.
Potrivit companiei, furnizarea gazelor a fost sistată vineri, la ora 11:53, pentru aproximativ 1.086 de clienţi casnici, pentru a permite echipelor de intervenţie să acţioneze în siguranţă.
„Având în vedere că zona afectată este încă securizată de către autorităţi, se prelungeşte măsura întreruperii alimentării cu gaze naturale (...) Vom reveni cu precizări legate de data şi ora reluării alimentării după ce vom avea informaţii noi de la autorităţi”, se arată în comunicatul Distrigaz Sud Reţele.
Compania a mai precizat că, la imobilele afectate direct de deflagraţie, alimentarea cu gaze va fi reluată doar după finalizarea cercetărilor efectuate de organele competente.
Explozia produsă vineri într-un bloc din Sectorul 5 s-a soldat cu trei morţi şi 20 de răniţi. Premierul Ilie Bolojan a declarat că, potrivit primelor evaluări ale Inspecţiei de Stat în Construcţii, blocul afectat nu mai poate fi reabilitat şi va trebui demolat. Peste 400 de persoane au fost afectate în urma deflagraţiei.
Opinia Cititorului