ANAF: Prejudiciu de peste 80 milioane de lei, cauzat de una dintre cele mai mari firme de pază

Mihai Berbec
Ziarul BURSA #Companii / 30 august 2016

Prejudiciu de peste 80 milioane de lei, cauzat de una dintre cele mai mari firme de pază

Una dintre cele mai mari firme de pază din ţara noastră a cauzat un prejudiciu de 80 milioane lei bugetului de stat, sustrăgându-se de la plata obligaţiilor fiscale, informează un comunicat al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF).

"Unul dintre cei mai importanţi furnizori de servicii de securitate din România s-a sustras de la plata unor obligaţii fiscale de peste 80 milioane de lei către bugetul de stat, reprezentând taxa pe valoarea adăugată, impozit pe profit, impozit pe veniturile din salarii şi contribuţiile aferente salariilor, precum si impozit pe dividende", se arată în comunicat.

ANAF nu face, însă, public numele firmei de pază.

Pentru asigurarea recuperării prejudiciului, în iulie 2016, DGAMC a sesizat organele de urmărire penală specializate.

Potrivit ANAF, contribuabilul a ţinut o contabilitate fictivă, a depus la organele fiscale înscrisuri completate cu sume care nu sunt conforme cu realitatea, conducând la declararea către bugetul general consolidat a unor obligaţii fiscale mult diminuate.

ANAF precizează: "Astfel, contribuabilul a declarat ca obligaţii fiscale sume pe care avea posibilitatea să le achite, în vederea obţinerii certificatului fiscal cu obligaţii zero. Acest lucru i-a permis să participe şi să câştige licitaţii organizate de companii de stat sau instituţii ale statului, adjudecând în mod fraudulos contracte de prestari servicii".

Inspectorii mai precizează că au fost înregistrate în evidenţa contabilă cheltuieli fără documente justificative, fără legatură cu obiectul de activitate a firmei şi în cuantum mult mai mare decât în realitate.

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0291
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3487
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3413
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9030
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.4358

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb