Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) a propus modificarea procedurii de publicare a listelor cu obligaţii fiscale restante, astfel încât doar persoanele fizice cu datorii de cel puţin 15.000 lei neachitate la timp să apară pe listele publicate de către instituţie.
"Agenţia Naţională de Administrare Fiscală propune modificarea procedurii de publicare a listelor cu obligaţii fiscale restante, respectiv a plafoanelor sub care cuantumul total al obligatiilor fiscale restante nu mai fac obiectul publicării pe site", se arată într-un comunicat al instituţiei.
ANAF precizează că aceste plafoane sunt:
a) 500.000 lei, pentru marii contribuabili;
b) 250.000 lei, pentru contribuabilii mijlocii;
c) 100.000 lei, pentru celelalte categorii de debitori, inclusiv în cazul persoanelor fizice care înregistreazăobligatii fiscale restante si din desfăsurarea de activităti economice în mod independent sau exercităprofesii libere;
d) 15.000 lei, pentru debitorii persoane fizice, altele decât cele de la litera c).