APCE: „Schema de plafonare-compensare a preţurilor energiei între anii 2021 şi 2025 a costat România peste 7 miliarde de euro”

Z.B.
Miscellanea / 10 august, 14:07

APCE: „Schema de plafonare-compensare a preţurilor energiei între anii 2021 şi 2025 a costat România peste 7 miliarde de euro”

Asociaţia Prosumatorilor şi a Comunităţilor de Energie (APCE) avertizează că schema de plafonare-compensare a preţurilor la energie dintre anii 2021 şi 2025 a costat România peste 7 miliarde de euro, o sumă cu care se putea reconstrui din temelii Sistemul Energetic Naţional (SEN), însă fără a construi vreun megawat nou, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei.

Documentul citat menţionează: „România trebuie să vorbească deschis despre cea mai scumpă decizie energetică a ultimului deceniu: 7 miliarde de euro arşi prin mecanismul de plafonare-compensare a preţurilor la energie. Schema a protejat temporar consumatorii de explozia preţurilor. Acest lucru nu poate fi negat. Dar am plătit patru ani de linişte închiriată. Astăzi ne-a expirat contractul - şi ni se cer din nou miliarde pentru investiţii.”

APCE precizează că după această notă de plată, România nu a rămas cu nimic: nicio centrală nouă, niciun GWh de stocare, nicio reţea modernizată pe măsura sumelor alocate şi nicio infrastructură energetică rămasă în urma celor 7 miliarde de euro, conform comunicatului.

„Raportat la costurile actuale ale proiectelor mari, fondurile de 7-8 miliarde de euro ar fi putut finanţa:

Până la 47 GWh capacitate BESS (peste 20 GW putere instalată în baterii de două ore);

Reactoarele 3 şi 4 de la Cernavodă, integral;

Circa 10 GW în centrale moderne pe gaze, în ciclu combinat;

Hidrocentrale cu acumulare prin pompaj, reţele de transport şi flexibilitate pentru SEN.”, se arată în comunicat.

Tehnologiile nu sunt echivalente şi nimic nu se construieşte peste noapte. Dar comparaţia financiară spune totul: puteam avea active. Am rămas cu chitanţe”, potrivit asociaţiei.

Furnizorii au menţinut artificial contracte de furnizare pentru populaţie la 3-4,5 lei/kWh, în timp ce consumatorul plătea 0,65-1,3 lei/kWh, iar diferenţa o deconta statul. Fără ca vreo instituţie, Consiliul Concurenţei, Ministerul Energiei, să clipească, informează APCE.

„În jurul acestui robinet au prosperat indirect firme-căpuşă şi ONG-uri paravan. Preţurile nu au explodat doar din cauza pieţei, ci şi din lăcomia lanţului producţie - furnizare - transport - distribuţie.”, a mai zis sursa citată.

Reprezentanţii afirmă că statul român a preferat, 4 ani la rând, să prelungească boala în loc să investească în tratament.

„Nu am plătit o criză. Am plătit o oportunitate ratată. Şi factura nu o achită miniştrii energiei din 2021-2025, nici prim-miniştrii. O plătim noi toţi.”, a declarat Dan Pîrşan, preşedinte APCE.

APCE cere aplicarea regulii „niciun leu public fără megawat”, în care orice mecanism viitor de sprijin trebuie să lase în urmă active: stocare, producţie, reţele sau dezvoltare pentru prosumatori, potrivit comunicatului.

„Şapte miliarde de euro nu sunt o cifră într-un bilanţ. Sunt probabil cea mai mare oportunitate energetică ratată a României din ultimele decenii - şi trebuie să fie ultima”, precizează APCE.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Cele mai bune bussines uri se fac cu statul.

    Toți băieții deștepți știu asta. 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2489
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5480
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6210
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1244
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9521

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb