Platforma digitală de licitaţii azitis.com, specializată în vânzarea bunurilor aflate în dificultate (distress), a intermediat tranzacţii totale de 16 milioane de euro în primele şase luni ale anului 2025, potrivit unui comunicat al companiei. Din această sumă, 11,5 milioane de euro provin din vânzarea de terenuri şi clădiri, care au reprezentat peste 70% din totalul valorii tranzacţionate.
Printre cele mai valoroase imobile adjudecate prin platformă în perioada ianuarie-iulie 2025 se numără două terenuri de peste 20.000 mp cu construcţii în Târgu-Jiu, vândute pentru câte 1,5 milioane de euro, o clădire de birouri de 1.257 mp în Timişoara şi o clădire de birouri de 1.634 mp cu teren aferent în Bucureşti, fiecare depăşind valoarea de un milion de euro.
„Imobilele care provin de la companii aflate în dificultate rămân în topul investiţiilor şi în 2025; activele cu randamente mari atrag investitorii care vor să beneficieze de oportunităţile acestei pieţe în tranziţie. De la începutul anului 2024, de când funcţionează platforma, am vândut active de 38,5 milioane de euro, din care 93% sunt imobile”, a declarat Flavius Drăghici, COO azitis.com.
Cel mai scump bun listat în prezent pe platformă este un teren intravilan de 103.131 mp situat pe Splaiul Unirii, lângă complexul Vitantis şi delta urbană Văcăreşti, deţinut de societatea Ram Integrity Ro., aflată în faliment. Licitaţia exclusiv online porneşte de la 4 milioane de euro. Următorul activ valoros este un complex turistic din Brazi, cu preţ de pornire de 1,26 milioane de euro.
În prezent, azitis.com listează peste 400 de bunuri, din 11 categorii - de la terenuri şi construcţii, la utilaje, echipamente şi afaceri la cheie -, cu o valoare totală de peste 70 de milioane de euro.
În ultimul an, investitorii au achiziţionat prin platformă imobile de peste 35 milioane de euro, dintre care jumătate au valori cuprinse între 200.000 şi 2,5 milioane de euro. Platforma a înregistrat peste 49 de milioane de afişări, 3,9 milioane de utilizatori unici şi circa 2 milioane de vizualizări, iar majoritatea activelor se vând la prima licitaţie, cu o rată de succes de aproximativ 70%.
Opinia Cititorului