BCE va efectua majorări mai mici ale dobânzii cheie în 2023, dacă vor fi necesare

F.D.
Bănci-Asigurări / 28 noiembrie 2022

BCE va efectua majorări mai mici ale dobânzii cheie în 2023, dacă vor fi necesare

Banca Centrală va efectua majorări mai mici ale dobânzii cheie în 2023, dacă va fi nevoie de creşteri suplimentare, a declarat duminică membrul consiliului guvernatorilor Gabriel Makhlouf, relatează Reuters, potrivit News.ro.

BCE a început în iulie să crească dobânzile în cel mai rapid ritm înregistrat vreodată, iar pieţele pariază pe o creştere de 0,5-0,75 puncte procentuale la următoarea şedinţă de politică monetară, din 15 decembrie.

Makhlouf a spus săptămâna trecută că îşi păstrează mintea deschisă în privinţa dimensiunii majorării respective.

În timp ce factorii de decizie politică au fost hotărâţi că dobânzile trebuie să crească în continuare pentru a ajuta la încetinirea inflaţiei, minuta ultimei lor întâlniri, publicată joi, a arătat că nu pot fi pe deplin de acord asupra destinaţiei sau ritmului final al majorărilor.

"Când vom începe anul viitor, probabilitatea este că, dacă dobânzile vor creşte, ele vor creşte într-o măsură mai mică", a declarat Makhlouf, şeful băncii centrale irlandeze, pentru ziarul irlandez Sunday Independent, într-un interviu.

El a explicată că "va trebui să vedem ce se întâmplă cu economia zonei euro, ca să putem judeca ce mai trebuie să facem. Şi în ce ritm trebuie să facem asta... Cred că până în a doua jumătate a anului viitor o vom vedea mai scăzută (inflaţia)".

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. mici spre deloc daca ar putea ca e inflatia e "doar" 11%

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2581
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4926
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6230
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1369
Gram de aur (XAU)Gram de aur661.7120

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb