BREXIT Peste 2,5 milioane de persoane au semnat petiţia pentru un nou referendum în Regatul Unit

S.A.
Internaţional / 26 iunie 2016

Peste 2,5 milioane de persoane au semnat petiţia pentru un nou referendum în Regatul Unit

La doar câteva zile după votul pentru a ieşi din Uniunea Europeană, mai mult de 2,5 milioane de britanici şi rezidenţi în Marea Britanie au semnat o petiţie cerând un al doilea vot şi forţând parlamentarii să ia în considerare cel puţin o dezbatere pe această temă, informează Reuters.

Parlamentul trebuie să ia în considerare o dezbatere cu privire la orice petiţie postată pe site-ul său, care a strâns mai mult de 100.000 de semnături.

Potrivit propunerii, postată înaintea referendumului de la 23 iunie, guvernul ar trebui să organizeze un alt plebiscit privind apartenenţa la UE dacă sprijinul pentru a ieşi sau rămâne în UE într-un referendum este mic de 60% în prezenţă şi de sub 75% dintre alegătorii eligibili.

Rezultatul de joi arată că 52% dintre alegători, 17.410.742 de persoane, sprijină ieşirea Marii Britanii din UE, cu o prezenţă de 72%.

De atunci, petiţia - pe care numai cetăţenii britanici sau rezidenţii în Marea Britanie au dreptul de a o semna - s-a dovedit atât de populară încât până la ora 21.36 GMT sâmbătă, 2.503.065 de persoane au semnat-o, notează Reuters.

Cei mai mulţi dintre cei care au semnat-o locuiesc în zonele unde sprijinul pentru a rămâne în UE a fost mai puternic, în special Londra, a indicat site-ul.

Prim-ministrul David Cameron, care a anunţat vineri că va demisiona după ce a condus campania ce a eşuat să păstreze Marea Britanie în UE, a declarat că nu va fi niciun al doilea referendum, aminteşte Reuters.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. VA ROG FRUMOS SA O INVITATI PE DOAMNA aspazia cojocaru SA INVALIDEZE REFERENDUMUL sau pe prostanaca lu ala de la APARARE DIN GUVERNUL CIUPITULUI DE CIOLOS sau pe handicapatul de zegrean SE REZOLVA POPOR BRITANIC

    Daca intrebati bancile si Bnr-ul lor va recomanda ca nu e bine ca Um sa iasa din Ue ca acezti oameni nu le mai platesc ratele si e risc sistemic pt banci si cine stie mai scad o tura actiunile la banci cu 30%. Tiparnita Bce nu face fata acestui mare val.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2442
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5298
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5801
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1296
Gram de aur (XAU)Gram de aur639.8490

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb