BVB BET marchează un nou record istoric

A. I.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital #Jurnal Bursier / 9 decembrie 2025

BET marchează un nou record istoric

Tranzacţiile cu acţiuni Hidroelectrica - pe primul loc în topul rulajului

Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut preponderent creşteri, în prima şedinţă de tranzacţionare a săptămânii, în contrast cu deprecierile pieţelor europene. Indicele BET, al celor mai lichide douăzeci de titluri de la BVB, a urcat cu 0,57%, la 23.671 de puncte, un nou record istoric, în vreme ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii în acţiuni, a avut un avans de 0,32%, până la 4.657 de puncte.

Valoarea tranzacţiilor s-a ridicat la 84 milioane de lei, uşor peste cea din sesiunea anterioară, de 80 milioane de lei, dar cu mult sub media zilnică a acestui an, de 170 milioane de lei, sumă ce reflectă totuşi şi ofertele de titluri de stat Fidelis, care ridică artificial media.

În piaţa ”regular”, clasamentul valorii tranzacţiilor a fost condus de acţiunile Hidroelectrica (H2O), care au cumulat un rulaj de 12,3 milioane de lei, titlurile H2O încheind ziua în creştere cu 0,4%, la preţul de 124 de lei.

Pe poziţia a doua în topul rulajului s-au situat acţiunile Banca Transilvania (TLV), care au urcat cu 0,8%, la preţul de 30,1 lei, în condiţiile unor schimburi de 10,2 milioane de lei.

Acţiunile Fondul Proprietatea (FP) s-au apreciat cu 0,57%, la preţul de 0,527 lei, pe fondul unei valori a tranzacţiilor de 9,5 milioane de lei.

Pe locul al patrulea în topul rulajului de la BVB s-au situat titlurile OMV Petrom (SNP), care au cumulat o valoare a schimburilor de 5,3 milioane de lei, acţiunile producătorului de petrol şi gaze încheind ziua în creştere cu 0,36%, la preţul unitar de 0,9695 lei.

În piaţa ”deals” nu a fost realizat niciun schimb.

Indicele BET-FI, al fostelor SIF-uri plus Fondul Proprietatea, a avut un avans de 0,22%, la 91.787 de puncte, în vreme ce indicele BET-NG, al companiilor energetice şi de utilităţi, s-a apreciat cu 0,32%, până la 1.747 de puncte. Indicele BETAeRO, al companiilor considerate relevante pentru Sistemul Multilateral de Tranzacţionare, a coborât cu 0,22%, la 922 de puncte.

Topul celor mai mari creşteri

1.”BRK Financial Group” (BRK): +14,49%

2. ”Armătura” (ARM): +13,73%

3. ”Altur” (ALT): +5,34%

4. ”Chimcomplex" (CRC): +4,75%

5. ”Aages" (AAG): +4,62%

Topul celor mai mari scăderi

1. ”Condmag” (COMI): -3,85%

2. ”Bursa de Valori Bucureşti” (BVB): -2,16%

3. ”IAR Braşov” (IARV): -1,75%

4. ”Rompetrol Rafinare" (RRC): -1,67%

5. ”Electroargeş” (ELGS): -1,65%

Opinia Cititorului ( 8 )

  1. FONDUL PROPRIETATEA 

    0,5330 

    09.12.20 25 10:03:24 

    1,14%

    Merge tot in sus UUUUUUUUU!! 

    1. Racheta, racheta, racheta

      Premier Energy pe aia să te sui !

      nu pe FP, TLV, EL ! 

      Vîjeu de ce Premier cand am Petrom? Mai diversifici.

      Vijieu, suie-te tu si pentru noi.

      Chiar te-ai suit, nebunatecule!

      FONDUL PROPRIETATEA 

      0,5410 

      09.12.20 25 15:52:40 

      2,66%

      Continua racheta!! 

    La Premier, pleacă clienții într-o veselie pentru că rup la furat din prețuri de te doare mintea, mai au un pic și fac 2 lei kw, pe bune, cât cred ei că o să le meargă.

    Eu nunul nu iau curent la prețul asta să fim serioși.

    Să se urce cine vrea ca să aibă de unde cădea! 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb