BVB Deprecieri semnificative pentru indici

A.I.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital #Jurnal Bursier / 27 februarie

Deprecieri semnificative pentru indici

Tranzacţii de 171 milioane lei, sub media zilnică a anului

Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut scăderi semnificative în sesiunea de tranzacţionare de ieri, într-o zi fără o direcţie clară pentru pieţele europene. Indicele BET, al celor mai lichide douăzeci de titluri ale BVB, a consemnat un declin de 2,06%, până la 28.413 puncte, în timp ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii în acţiuni, a avut un recul de 2,22%, până la 5.650 puncte.

Valoarea tranzacţiilor s-a ridicat la 171 milioane lei, sub media zilnică a anului, de 253,6 milioane lei, sumă ce include totuşi şi ofertele de titluri de stat Fidelis, ce ridică artificial media.

În piaţa „regular”, topul valorii schimburilor a fost condus de acţiunile Banca Transilvania (TLV), care au cumulat un rulaj de 37,9 milioane de lei, titlurile instituţiei de credit încheind ziua la preţul unitar de 34,4 lei, în scădere cu 3,32%.

Pe poziţia a doua în topul rulajului s-au situat acţiunile Fondul Proprietatea (FP), care s-au depreciat cu 7,99%, la preţul de 0,61 lei, în condiţiile unor schimburi de 18,6 milioane lei. Ieri, Ministerul Finanţelor a reuşit să schimbe configuraţia board-ului FP şi să limiteze mandatul Franklin Templeton la un an, în adunarea acţionarilor Fondului.

Acţiunile OMV Petrom (SNP) au coborat cu 1,75%, la preţul de 0,98 lei, pe fondul unei valori a tranzacţiilor de 17,3 milioane de lei.

Pe poziţia a patra în clasamentul lichidităţii s-au situat titlurile Electrica (EL), care au cumulat un rulaj de 10,7 milioane de lei, acţiunile EL încheind ziua în depreciere cu 0,81%, la preţul unitar de 30,95 lei.

În piata „deals” nu a avut loc niciun schimb.

Indicele BET-NG, al companiilor energetice şi de utilităţi, a avut un declin de 1,33%, până la 2.068 de puncte, în vreme ce indicele BET-FI, al fostelor SIF-uri şi al Fondului Proprietatea, s-a depreciat cu 4,83%, la 104.401 de puncte. Indicele BETAeRO, care grupează companiile considerate relevante pentru Sistemul Multilateral de Tranzacţionare, a coborat cu 2,02%, până la 999 de puncte.

Topul celor mai mari creşteri

1.”Energopetrol” (ENP): +14,16%

2. ”Romcab” (MCAB): +13,16%

3. ”Electroaparataj” (ELJ): +9,93%

4. ”Şantierul Naval Orşova" (SNO): +2,33%

5. ”Prebet" (PREB): +1,49%

Topul celor mai mari scăderi

1. ”Simtel” (SMTL): -14,92%

2. ”Prefab” (PREH) : -9,15%

3. ”Socep" (SOCP): -8,68%

4. ”Longshield Investment Group” (LONG): -8,61%

5. ”Fondul Proprietatea” (FP): -7,99%

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb