BYD va fabrica local vehiculele sale electrice destinate pieţei europene

S.B.
Companii / 9 septembrie, 08:56

BYD va fabrica local vehiculele sale electrice destinate pieţei europene

Principalul producător auto chinez - BYD - va fabrica local, până în 2028, vehiculele sale electrice (EV) destinate pieţei europene, sperând să evite taxele vamale impuse de UE, în timp ce automobilele hibride plug-in (PHEV) ar urma să domine vânzările companiei în Europa, în viitorul apropiat, a declarat pentru Reuters vicepreşedintele executiv Stella Li, în marja Salonului auto de la Munchen, Germania, informează Agerpres.

"Ne pregătim pentru majorarea producţiei din Europa", a declarat Stella Li.

Grupul auto chinez construieşte o fabrică în Ungaria, producţia fiind programată să înceapă până la finalul lui 2025, iar anul viitorul va demara producţia în Turcia.

Anul trecut, UE a impus taxe vamale vehiculelor electrice produse în China, susţinând că producătorii auto chinezi beneficiază de subvenţii guvernamentale.

Întrebată de cât timp are nevoie BYD pentru a produce toate EV destinate pieţei europene, Li a spus: "Daţi-ne cam doi-trei ani".

Iniţial, BYD a vândut în Europa doar maşini complet electrice, dar la finalul anului trecut a anunţat că va livra şi automobilele hibride plug-in. Acestea sunt populare în diverse ţări, de exemplu în Marea Britanie.

În următoarele şase luni, BYD va lansa încă trei-patru PHEV şi se aşteaptă ca vânzările pe acest segment să le depăşească pe cele de maşini complet electrice, în Europa. "În 2026-2027, modelele noastre hibride plug-in vor domina vânzările în Europa", a declarat Li, anunţând lansarea mărcii de lux Yangwang pentru piaţa europeană în 2027.

Anul trecut, vânzările BYD pe plan global au urcat la 4,2 milioane de vehicule, de zece ori mai mult decât în 2019. Dar în ultimele luni, compania s-a confruntat cu declinul vânzărilor şi al producţiei în China. Este o evoluţie normală după o perioadă prelungită de creştere, a dat asigurări vicepreşedintele executiv al BYD.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0737
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3122
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4401
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8581
Gram de aur (XAU)Gram de aur506.4161

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb