Câştiguri de peste 2 miliarde euro pentru E.ON

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 12 mai 2010

E.ON AG, cel mai mare producător de utilităţi din Germania, anunţă majorarea cu 16% a profitului său în primul trimestru al anului curent, datorită sporirii cererii de energie.

Profitul net ajustat al companiei a ajuns la 2,09 miliarde de euro (2,66 miliarde de dolari), de la 1,8 miliarde de euro în primul trimestru din 2009. Analiştii anticipau mai mult: 2,13 miliarde de euro.

În perioada de raportare, consumul de energie şi gaze naturale din Germania - cea mai mare economie a Europei, a crescut cu aproape 5%, în condiţiile în care fabricile şi-au majorat producţia. Directorul executiv al E.ON, Johannes Teyssen, vrea să mărească profitul companiei prin administrarea mai eficientă a activelor acesteia şi reducerea cheltuielilor operaţionale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2536
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5037
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6131
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1399
Gram de aur (XAU)Gram de aur672.2462

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb