China reduce restricţiile impuse investiţiilor străine

P.E.
Internaţional / 13 ianuarie 2019

China reduce restricţiile impuse investiţiilor străine

China va relaxa restricţiile impuse investiţiilor străine şi va încerca să rezolve dificultăţile întâmpinate de companiile străine care investesc în această ţară, a declarat ministrul Comerţului, Zhong Shan, într-un interviu acordat presei de stat, transmite Reuters.

Potrivit oficialului, China va permite deţinerea integrală de către acţionari străini a companiilor în mai multe domenii de activitate şi va reduce numărul sectoarelor industriale cu restricţii pentru investitorii străini, potrivit transcrierii publicate duminică pe pagina de internet a Ministerului Comerţului.

Investiţiile străine directe (FDI) în China au urcat cu 3% în ritm anual, la 135 miliarde de dolari în 2018, potrivit ministrului Zhong. Creşterea investiţiilor a încetinit, însă, de la rate de 7,9% în 2017 şi 4,1% în 2016.

Ministrul Comerţului a declarat, însă, că ţara a menţinut un nivel stabil al creşterii investiţiilor străine directe "în pofida unui climat economic dificil" şi a arătat că nivelul global al investiţiilor străine directe a scăzut cu 41% în prima jumătate a anului trecut.

China este nevoită să extindă oportunităţile oferite companiilor private şi investitorilor străini pentru a stimula o economie care încetineşte pe fondul unei cereri interne în scădere şi al unui război comercial cu Statele Unite.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. Abureli chinezesti

    Ati auzit dl. Rechea! Asa cum va spuneam,china va fi nevoita sä liberalizeze si mai mult economia! America a pus piciorul in prag iar china va juca asa cum îi cântä Trump! Este f. bine pt Europa deoarece,treptat, vor înceta sa-l mai sustinä atât de mult pe putin!

Harta noii economii fragmentate
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

06 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0941
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3981
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6273
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8664
Gram de aur (XAU)Gram de aur719.3326

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb