Dacian Cioloş. co-preşedintele USR PLUS, a declarat azi la Digi 24 că liderii PNL, USR PLUS şi UDMR mai au de rezolvat doar "detalii la nivel politic" legate de programul de guvernare, iar protocolul de coaliţie "e deja finalizat", potrivit News.
În ce priveşte portofoliile care revin USR PLUS, Cioloş a spus că Vlad Voiculescu e propunerea sa pentru Ministerul Sănătăţii. El a mai spus că îl va susţine pe Dan Barna ca vicepremier, iar pe Anca Dragu - fost ministru al Finanţelor - ca preşedinte al Senatului.
El a spus că cele trei partide din coaliţie sunt pregătite să meargă mâine la consultări cu preşedintele Iohannis pentru a formaliza formarea acestei coaliţii.
"Mâine vom discuta în USR PLUS desemnările de candidaţi pentru posturile de miniştri, probabil că şi PNL va discuta desemnările de miniştri", a spus Cioloş la Digi24.