CNIR a semnat un contract de 3,93 miliarde lei pentru Tronsonul 3 al Autostrăzii A8

A.M.
Miscellanea / 29 mai, 12:20

CNIR a semnat un contract de 3,93 miliarde lei pentru Tronsonul 3 al Autostrăzii A8

Compania Naţională de Investiţii Rutiere a semnat un nou contract cu finanţare prin Programul SAFE: tronsonul 3 al Autostrăzii ,,Unirii”-A8, conform unui comunicat de presă postat pe site-ul CNIR.

Constructorul tronsonului 3 Leţcani (DN28)-DN 24 (Iaşi) este compania spaniolă FCC Construccion, iar contractul de proiectare şi execuţie are o valoare de 3,93 miliarde lei, fără TVA, potrivit sursei citate.

,,Este un constructor cu experienţă solidă în mari lucrări de infrastructură, unul dintre cei mai mari din Spania şi cu un portofoliu de lucrări relevant în România. Cu toate acestea, atragem atenţia tuturor antreprenorilor că termenele pentru Autostrada A8 sunt deja strânse şi nu vom accepta nicio abatere de la termenele contractuale. Odată cu Ordinele de începere aşteptăm o planificare corespunzătoare a lucrărilor. Fiecare contract semnat pentru Autostrada A8 întăreşte dimensiunea europeană şi valoarea strategică a acestui proiect care, în premieră, va depăşi graniţele României” a precizat directorul general al CNIR, Gabriel Budescu, în comunicatul de presă.

Acest segment de autostradă va funcţiona ca o centură la standarde europene în zona de nord a municipiului, proiectul având un grad ridicat de complexitate tehnică ce include 18 poduri şi pasaje, 6 tunele şi un centru de monitorizare a acestora, precum şi 2 noduri rutiere la intersecţiile cu DJ 282 şi DN 24, întreaga realizare având o durată contractuală de 46 de luni, dintre care 10 luni sunt alocate etapei de proiectare şi 36 de luni pentru execuţia lucrărilor, potrivit sursei citate.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
danescu.ro
aages.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2391
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5710
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6731
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0505
Gram de aur (XAU)Gram de aur612.0168

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb