Conducerea Ministerului Economiei propune listarea Cupru Min la bursă

V.B.
Companii #Industrie Extractivă / 10 aprilie 2014

Conducerea Ministerului Economiei propune listarea la bursă a întreprinderii Cupru Min Abrud, considerând că producătorul de cupru poate fi atractiv pentru investitori, a declarat astăzi Sorin Găman, director general adjunct în Direcţia Generală de Resurse Minerale din minister, potrivit surselor din presă.

"Probabil se vor vinde acţiuni la bursă. Încă nu s-a stabilit. Asta este o propunere a conducerii Ministerului Economiei", a afirmat Găman, care a adăugat că firma nu are datorii la stat şi că poate fi atractivă pentru investitori.

Cupru Min deţine aproximativ 60% din rezervele de cupru ale ţării noastre şi a fost scoasă la vânzare în 2012, cu un preţ de pornire de 57,3 milioane euro, dar procedura a fost oprită din cauza neînţelegerilor cu câştigătorul licitaţiei. După eşecul privatizării, Ministerul Economiei a fost mandatat de Guvern să caute un investitor cu care să se asocieze pentru finanţarea activităţii companiei.

Investitorul (trader sau producător din domeniu) urma să contribuie cu fonduri minime de 40-50 milioane euro.

Anul trecut, statul a încercat să vândă concentratul de cupru al Cupru Min, dar cele două companii interesate să cumpere nu au depus oferte până la termenul-limită.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
40 de nopţi albe
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2384
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5850
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6619
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1574
Gram de aur (XAU)Gram de aur599.6219

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb