Consiliul Bursei a desemnat un administrator provizoriu până la consultarea acţionarilor

N.I.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 2 martie 2009

Consiliul Bursei a desemnat un administrator provizoriu până la consultarea acţionarilor

Conducerea Bursei a aprobat numirea preşedintelui UniCredit CA IB Securities, Liviu Giugiumică, în funcţia de administrator provizoriu, după ce locul rămăsese vacant în urma situaţiei de incompatibilitate în care se afla fostul membru, a declarat vineri, Stere Farmache, şeful BVB, citat de NewsIn.

Liviu Giugiumică, preşedintele şi directorul general al casei de brokeraj UniCredit CA IB Securities, a luat locul fostului administrator, Alexandru Rusu, care şi-a pierdut în această săptămână şi funcţia de secretar general al consiliului BVB, ca urmare a incompatibilităţii.

În luna ianuarie, Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare i-a interzis lui Nicolae Alexandru Rusu să mai activeze pe piaţa de capital, timp de trei ani, în urma neregulilor descoperite la casa de brokeraj Orizont Vest, unde acesta era preşedinte şi acţionar majoritar.

Acţionarii Bursei sunt convocaţi în 3-4 aprilie pentru a-şi alege un nou administrator, pentru a aproba strategia BVB în societăţile pe care le controlează şi pentru desemnarea candidaţilor la Consiliul de Administraţie al Depozitarului Central. Dacă va primi aprobarea acţionarilor, Bursa va convoca Adunarea Generală a Depozitarului Central.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9775
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3787
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3042
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8518
Gram de aur (XAU)Gram de aur461.6339

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb