Creşterea producţiei industriale din China încetineşte semnificativ

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 16 decembrie 2008

Creşterea producţiei industriale din China a înregistrat, în noiembrie, cel mai redus nivel din ultimul deceniu, din cauza scăderii comerţului, conform datelor prezentate de autorităţile de la Beijing.

Luna trecută, producţia industrială a sporit cu 5,4% faţă de noiembrie 2007, în vreme ce, în octombrie, creşterea a fost de 8,2%, anunţă Biroul Naţional de Statistică.

Încetinirea producţiei ar putea avea un impact asupra fabricilor chinezeşti, care ar putea stopa achiziţionarea materiilor prime din străinătate. Producţia industrială reprezintă 40% din economia Chinei, iar în acest domeniu activează zeci de milioane de angajaţi. Dacă o parte din salariaţi vor fi concediaţi, planul guvernului de a lupta împotriva scăderii activităţii economice prin încurajarea cheltuielilor de consum ar putea eşua.

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0564
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4749
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4163
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9985
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.1060

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb