Deţinătorul recordului mondial la 10 km pe şosea, suspendat şase ani pentru dopaj

O.D.
Sport / 6 iunie 2024

Deţinătorul recordului mondial la 10 km pe şosea, suspendat şase ani pentru dopaj

Kenyanul Rhonex Kipruto, deţinătorul recordului mondial la 10 km pe şosea şi medaliat cu bronz la CM în 2019, a fost suspendat şase ani pentru dopaj, a anunţat miercuri Unitatea de integritate în atletism (AIU), care a precizat că recordul mondial al sportivului va fi anulat.

"Rhonex Kipruto a fost suspendat şase ani de către AIU după ce tribunalul disciplinar a concluzionat că neregulile din paşaportul său biologic sunt rezultatul dopajului", a precizat AIU într-un comunicat.

Potrivit tribunalului disciplinar al forului antidoping, "cauza anomaliilor din paşaportul biologic este probabil manipularea sângelui" şi nu există "alte explicaţii plauzibile".

Paşaportul biologic, care urmăreşte în timp anumite variabile biologice, permite monitorizarea sportivilor pe termen lung: el este decisiv pentru orientarea testelor şi permite, de asemenea, aplicarea de sancţiuni fără un test antidoping pozitiv, în cazul unei decizii unanime a unui grup de experţi.

Rhonex Kipruto, în vârstă de 24 de ani, este un nume cunoscut în atletismul kenyan: a câştigat bronzul la 10.000 m la Campionatele Mondiale de la Doha în 2019, înainte de a deveni deţinătorul recordului mondial la 10 km pe şosea (26 min 24 sec) în 2020 la Valencia.

Dar aceste două rezultate "vor fi anulate", a explicat AIU, care a decis să anuleze toate rezultatele atletului între 2 septembrie 2018 şi 11 mai 2023, data la care a început suspendarea sa provizorie. El este acum suspendat până în mai 2029.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. :)))

    Daca se verifica bine toti sportivii de top, toti cad testul.

    Usain Bolt, Nole, Pogacar, Nadal, Mbappe etc, etc. 

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0871
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3558
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4641
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8560
Gram de aur (XAU)Gram de aur620.6214

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb