Directorul executiv al "Air France-KLM" a demisionat din consiliul de administraţie al "Alitalia"

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 18 ianuarie 2007

Directorul executiv al "Air France-KLM" a demisionat din consiliul de administraţie al "Alitalia"

Directorul executiv al "Air France-KLM Group", Jean- Cyril Spinetta, a demisionat din funcţia de director al consiliului de administraţie al operatorului italian de trans­port aerian "Alitalia" SpA, decizia sa venind cu numai două săptămâni înainte ca guvernul de la Roma să închidă oferta pentru privatizarea acestei companii neprofitabile.

Jean-Cyril Spinetta nu şi-a motivat decizia. În fruntea "Alitalia" rămân directorul executiv Giancarlo Cimoli şi reprezentantul guvernului italian, Giovanni Sabatini.

În prezent, statul italian deţine 49,9% din "Alitalia". Guvernul de la Roma a renunţat să mai încerce să redreseze compania, anunţând, în decembrie 2006, că va înstrăina pachetul de control. Investitorii interesaţi de această achiziţie trebuie să-şi prezinte ofertele până în 29 ianuarie. "Air France" şi "Alitalia" au anunţat, în noiembrie, că poartă dis­cuţii exploratorii privind extinderea parteneriatului în care sunt implicate.

Analiştii sunt de părere că decizia lui Jean-Cyril Spinetta are la bază faptul că, în acest caz de privatizare, vom asista la o alianţă între investitorii italieni, care va scoate din joc ambiţiile "Air France".

"Alitalia" nu a mai înregistrat profit din 2002. În 2004, compania a luat în calcul fuziunea cu "Air France" şi KLM, susţinută de Spinetta. "Alitalia" a fost însă exclusă la acel moment din cauza pierderilor mari şi a grevelor angajaţilor.

"Air France", cea mai mare companie aeriană din Europa, şi "Alitalia" sunt membre ale alianţei SkyTeam. În plus, "Air France" deţine circa 2% din compania italiană.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0628
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3331
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3754
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8856
Gram de aur (XAU)Gram de aur467.5323

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb