Preşedintele USR, Dominic Fritz, afirmă, luni, că Adrian Veştea ”va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion”, informează news.ro.
”Cum să crezi că AUR luptă împotriva sistemului, când se reconciliază cu constructorul sistemului?”, a transmis Fritz, adăugând că USR rămâne consecvent şi nu va vota ”un guvern antireformă”.
"George Simion tocmai a anunţat că AUR vrea să se «reconcilieze» cu PSD. Veştea va ajunge premier doar pupând inelul lui Simion. Cum să crezi că AUR luptă împotriva sistemului, când se reconciliază cu constructorul sistemului? Când Simion dă mâna cu partidul pensiilor speciale, al sinecurilor, al Nordis-ului, al cutiilor de pantofi pline cu bani?", a transmis, luni, preşedintele USR, Dominic Fritz.
Potrivit acestuia, USR rămâne consecvent:
- Nu votăm un guvern antireformă.
- Nu votăm un guvern al extracţiei banilor românilor în buzunare personale.
- Nu votăm un guvern al incompetenţilor dovediţi.
- Nu votăm un guvern al trădării visurilor românilor care-şi doresc un stat care livrează pentru ei.
Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat luni că, dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR.
El a precizat că îl aşteaptă la sediul partidului pe premierul desemnat Adrian Veştea, până la ora 20.00.
În urmă cu scurt timp, premierul desemnat Adrian Veştea a anunţat că este "un om al dialogului şi al consensului".
"Înţelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu preşedintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România şi de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formaţiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României", a transmis Adrian Veştea.




















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 18:27)
Fritzl, USR a devenit nevotabil. Un soi de ong luxemburghez.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 18:43)
Alegerile parlamentare 2024 au plasat USR mult sub partidul Simionului. Despre intentiiile de vot la momentul actual, ce sa mai vorbim.
Fritz, opozitia e buna. Va ajuta sa cresteti. La urmatoarele alegeri rupeti tot.
(Ce-mi plac glumele mele!)
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 18:54)
Asa cum bolojean a pupat inelul lui orban la cluj iar tu pe al lui barna la bucuresti?, ai dreptate.
Pana la urma simion are 30% in parlament, voi sunteti doar niste milogi.
Preferam oricand un guvern de mijloc in fata unui guvern de dictatori ardeleni si usristi.
impacati-va cu ideea.
Nu dam doi bani pe pnl de ardeleni si nici pe usr barnoghinos cu toti milogii lor si nici de parerea lor nu ne pasa.
Cu alte cuvinte, ne doare in cuuuur de voi intotdeauna.
Da, in tara coruptia este generalizata de la asociatiile de bloc pana la seful statului, inclusiv cu voi pnl si usr.
O vom rezolva cumva, dar nu prin dictatura si hotie bolojeneascousrista, noua ciuma rosie!
VOI nu inlocuiti sa corectati, ci doar impuneti schimbarea unor hoti cu alti hoti mai rai si mai agresivi din gasca voastra, facand poporul sclavi/iobagi pentru noii hoti si pt bolojeanul ardelan si barnoghinosu usrist.
nici pnl, nici usr, la oara actuala nu mai are niciun contact cu poporul.
toate institutiile voastre sunt baricadate tip bunker.
nici o cerere, nicio plangere, nu mai ajunge la voi. sunteti complet surzi.