Eturia: Tot mai mulţi români pleacă în vacanţă cu copiii

A.B.
Miscellanea / 27 mai, 15:00

Eturia: Tot mai mulţi români pleacă în vacanţă cu copiii

Tot mai multe familii aleg vacanţele alături de copii, iar 1 iunie devine un nou punct de plecare pentru concedii, arată datele Eturia pentru sezonul estival 2025, potrivit cărora 25% dintre turişti călătoresc cu cel puţin un copil, în creştere cu 5% faţă de anul trecut, bugetul mediu alocat fiind de 3.290 de euro.

Cei mai mulţi turişti aleg să călătorească alături de un copil (50%), 30% merg în vacanţă cu doi copii, iar 20% cu trei sau mai mulţi. Vârstele celor mici sunt cuprinse, în general, între 2 şi 12 ani.

În topul destinaţiilor preferate de familii se află Madeira (37%), Thailanda (35%) şi Mauritius (28%), locuri care oferă acces facil, cazare confortabilă şi activităţi dedicate copiilor - de la parcuri acvatice şi safari, până la plimbări pe mare.

Familiile aleg din ce în ce mai frecvent hoteluri "family friendly", cu facilităţi precum mini cluburi, babysitting sau meniuri adaptate. 67% dintre părinţi solicită expres astfel de opţiuni, iar 70% dintre ei încheie poliţe de asigurare medicală pentru vacanţă.

Pachetele all inclusive rămân preferate de 60% dintre familii, cu o durată medie a sejurului de 7 zile. Tot mai mulţi părinţi îşi rezervă în avans şi activităţile pentru copii: 47% aleg parcuri tematice, 31% excursii în natură, iar 22% optează pentru sporturi acvatice sau ateliere creative.

"Observăm o schimbare clară în comportamentul familiilor, mai ales după pandemie. Părinţii nu mai aleg la întâmplare, ci caută siguranţă, activităţi adaptate copiilor şi condiţii care să le ofere celor mici o vacanţă memorabilă", a declarat Sorin Stoica, CEO Eturia.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

11 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0810
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3461
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4596
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8849
Gram de aur (XAU)Gram de aur466.3616

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb