Bugetul de anul viitor nu va putea fi "închis" fără măsuri dure de austeritate, în cazul în care moţiunea de cenzură va trece, iar la guvernare vor ajunge reprezentanţii opoziţiei, "aceşti netoţi ai zonei economice", a spus, miercuri, ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, în cadrul unei conferinţe organizate de DCNews.
Camera Deputaţilor şi Senatul s-au reunit, miercuri, pentru citirea textului moţiunii de cenzură depusă de opoziţie împortiva Cabinetului Dăncilă, iar votul ar putea avea loc sâmbătă.
Teodorovici atrage atenţia că bugetul nu va putea "închis" fără măsuri dure de austeritate, dacă moţiunea va trece.
"Ce am promis pentru anul viitor şi anii care urmează va fi aplicat. Dar, cu siguranţă, vă spun sigur că, dacă ea (moţiunea de cenzură - n.r.) va trece, anul viitor nimeni nu va închide bugetul", a spus Teodorovici.
El consideră că reprezentanţii opoziţiei sunt "netoţi ai zonei economice".
"Să se consemneze şi pun şi un pariu că nu se va închide anul viitor fără tăieri, în cazul în care va veni opoziţia, adică aceşti netoţi ai zonei economice. Nu vă place declaraţia mea?", a declarat ministrul.
Teodorovici consideră că actualul guvern trebuie lăsat să ducă la capăt programul de guvernare.
"Nu se va închide anul viitor bugetul, vă dau scris acest lucru, dacă va veni altcineva la guvernare. Categoric. În schimb, acest guvern, care trebuie să-şi ducă până la capăt programul de guvernare, pentru că a promis multe lucruri, a făcut multe lucruri şi cu siguranţă le va duce la bun sfârşit", a mai spus ministrul.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 02.10.2019, 17:01)
sa fugiti din tara psdistilor ca va fi vai si amar de pielea voastra la cit ati furat
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 02.10.2019, 17:04)
toti golanii din adimistratie care au luat spagi si au furat in stil mare vor fi judecati de tribunale nou infiintate impartiale
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 02.10.2019, 20:40)
Si incapabili si hoti...
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de Petru în data de 04.10.2019, 08:25)
Au îndatorat țara pentru o întreagă generație viitoare.
E usor sa primiti si sa dai pomeni electorale, cu bani împrumutați, dar cine ii va returna?
1.4. Raspuns (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de Dumitru în data de 04.10.2019, 09:42)
Stimate, TOTI AU FURAT SI FURA OTICARE VA VENI IN LOCUL PSD!
DE GASCA BASESCU , NU AVEATI CURAJUL SA TIPATI, AUD????
1.5. Fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.3)
(mesaj trimis de Gututenstain în data de 04.10.2019, 14:32)
Eu cred ca la aia ca tine după 3 luni populatia va jupoaie de vii.HAI NU INTRATI LA GUVERNARE?VRAJALA CU GREAUA MOSTENIRE CU DEFICIT ETC.NU MAI TINE .POPORUL VA JUPOAIE DE VII.