Eurogroup lucrează la o soluţie pentru a face sustenabile datoriile Greciei

Ziarul BURSA #Internaţional / 13 octombrie 2016

Miniştrii de Finanţe din zona euro lucrează la o soluţie pentru a face sustenabilă datoria publică a Greciei şi pentru a menţine implicarea Fondului Monetar Internaţional în programul de salvare a ţării, a declarat miercuri un membru al Băncii Centrale Europene (BCE), transmite Reuters.

"În prezent are loc o discuţie în cadrul Eurogroup, referitoare la măsurile necesare asigurării sustenabilităţii datoriilor Greciei", a spus Benoit Coeure, care participă şi la şedinţele Eurogroup.

Coeure a spus că se caută o soluţie care să calmeze pieţele, să refacă încrederea în dinamica datoriei publice şi care să permită implicarea completă a FMI în programul de salvare, care ar creşte credibilitatea acestuia, conform news.ro.

O astfel de soluţie ar permite revenirea Greciei pe piaţa financiară, înainte de încheierea programului de salvare, în iulie 2018, fără să submineze procesul de reformă.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0871
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3558
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4641
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8560
Gram de aur (XAU)Gram de aur620.6214

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb