Expansion: Digi Spania vrea să se listeze la Bursa din Madrid

I.S.
Piaţa de Capital / 12 septembrie, 17:20

Expansion: Digi Spania vrea să se listeze la Bursa din Madrid

Compania românească de telecomunicaţii Digi a angajat banca de investiţii Rothschild pentru a analiza o posibilă listare la Bursa din Madrid a filialei sale spaniole în 2026, potrivit ziarului spaniol Expansion, citând surse de piaţă.

Digi Spania, evaluată la aproximativ 2,5 miliarde de euro, este al patrulea operator de pe piaţa spaniolă, după Telefonica, Masorange şi Vodafone. Sursele Expansion susţin că Digi ar putea vinde între 25% şi 30% din capitalul companiei, folosind un model hibrid care să includă atât acţiuni noi, cât şi acţiuni existente.

Asigurarea finanţării pentru expansiunea reţelei 5G şi a infrastructurii de fibră optică este un proces costisitor, cu fluxul de numerar operaţional ajustat la un deficit de 86 de milioane de euro. Deşi Digi deţine peste 10% din numărul de clienţi, cota sa de piaţă în venituri este de doar 3,5%, iar tarifele reduse limitează profitabilitatea.

Expansiunea Digi în Spania s-a accelerat după achiziţia activelor vândute de Orange şi MasMovil în urma fuziunii acestora, compania ajungând la 9,6 milioane de clienţi. În prima jumătate a anului 2025, Digi Spania a raportat venituri de 445 de milioane de euro şi un EBITDA de 82,7 milioane de euro, uşor sub cel de 83 milioane de euro din aceeaşi perioadă a anului trecut, din cauza cheltuielilor de investiţii în reţele.

În primele şase luni ale anului, operatorul a investit 169 de milioane de euro în dezvoltarea reţelelor de fibră optică ultrarapidă şi în propria reţea mobilă, lansată la 1 iulie. CEO-ul Digi Spania, Marius Varzaru, a anunţat un plan de investiţii de 2 miliarde de euro pentru perioada 2024-2030.

Atât Rothschild, cât şi Digi nu au comentat informaţiile.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0694
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3258
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4221
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8565
Gram de aur (XAU)Gram de aur506.8417

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb