FGDB: "Construcţia echipei, parte a eforturilor Fondului să îşi îndeplinească responsabilităţile"

A.S.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 6 septembrie 2013

Construcţia echipei Departamentului Restructurare şi Stabilizare Bancară face parte din eforturile Fondului de Garantare a Depozitelor din Sistemului Bancar (FGDB) să îşi îndeplinească responsabilităţile din domeniu, ne-au declarat oficialii Fondului. Începând cu anul trecut, atribuţiile FGDB au fost lărgite, acesta putând să ia parte la implementarea măsurilor de stabilizare a sistemului bancar, prin transferul total sau parţial de active şi pasive ale unei instituţii de credit către una sau mai multe bănci, implicarea sa ca administrator delegat sau acţionar la o bancă aflată în dificultate, precum şi prin transferul de active şi pasive către o bancă-punte constituită în acelaşi timp, amintesc domniile lor.

"De curând a fost creat Departamentul Restructurare şi Stabilizare Bancară, serviciu care este responsabil să implementeze măsurile decise de BNR în vederea asigurării stabilităţii financiare. Pentru conformarea cu misiunea desemnată FGDB, Departamentul Restructurare si Stabilizare Bancară trebuie să fie pregătit pentru a-şi putea îndeplini responsabilităţile ce decurg din legislaţie", se arată în răspunsul primit din partea FGDB.

Pregătirea pentru implementarea măsurilor de stabilizare este un proces continuu şi laborios, Fondul şi BNR preocupându-se să elaboreze norme care să fie în armonie cu cele mai bune practici internaţionale, au mai precizat reprezentanţii FGDB.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2488
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5102
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7242
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0718
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.4767

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb