Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, astăzi, 274 milioane lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni, cu maturitatea la 119 de luni, la un randament mediu de 4,76% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).
Valoarea nominală a emisiunii de astăzi a fost de 200 de milioane lei, iar băncile au subscris 679 milioane lei.
O licitaţie suplimentară este programată mâine, prin care statul vrea să atragă încă 30 milioane de lei la randamentul stabilit astăzi.
Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a planificat împrumuturi în valoare de 2,47 miliarde de lei de la băncile comerciale, în martie, din care 400 milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discont şi 1,8 miliarde lei prin redeschiderea unor emisiuni de obligaţiuni de stat, la care se poate adăuga suma de 270 de milioane lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.
Faţă de luna februarie, împrumuturile programate de MFP sunt mai mari cu 570 milioane lei.
Sumele vor fi destinate refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.