Activităţile „ostile sau neprietenoase” în spaţiu s-au intensificat după invazia Rusiei în Ucraina, în 2022, a declarat generalul-maior Vincent Chusseau, şeful Comandamentului Spaţial Francez, pentru Reuters.
„Conflictul din Ucraina arată că spaţiul a devenit acum un domeniu operaţional de sine stătător”, a spus oficialul francez, subliniind că dependenţa economică şi militară de infrastructura spaţială este tot mai vulnerabilă.
La o conferinţă recentă la Paris, oficiali occidentali au atras atenţia că pe orbită există peste 200 de arme antisatelit. Generalul canadian Christopher Horner a apreciat că acestea „pun în pericol totul, de la comunicaţii la monitorizarea activităţilor spaţiale”.
Şi Germania a anunţat că îşi consolidează rapid capabilităţile de apărare în spaţiu, prin dezvoltarea unei constelaţii multi-orbită până în 2029. Franţa, la rândul său, îşi întăreşte infrastructura prin investiţii în operatorul Eutelsat şi prin lansarea unor sateliţi demonstratori pentru patrulare şi monitorizarea adversarilor, conform sursei citate.
Chusseau a precizat că o altă prioritate a Parisului este dobândirea de capabilităţi active în spaţiu, „nu doar de a vedea şi înţelege, ci şi de a acţiona”.
1. fără titlu
(mesaj trimis de esop în data de 19.09.2025, 19:10)
Noua revolutie tehnologica cuprinde si razboiul stelelor . La nivel militar entitatea care reuseste sa isi modernizeze fortele armate si sa isi inlocuiasca capacitatile militare care acum au devenit nefolositoare cit mai repede posibil si care intelege viitorul in domeniul militar va deveni inexpugnabila .Asadar sa urmarim cine are banii necesari si care deja sunt oferiti punctual pentru inarmare si cine are accesul nelimitat la fonduri totul realizat concomitent cu accesul la cele mai sofisticate tehnologii devine invingatoare .Raspunsul e simplu . Nu exista decit una singura .Nici China nu poate si nici Rusia nu poate iar tehnologic SUA si-a atins limitele .