Fresenius, o companie globală din domeniul sănătăţii, va primi un nou împrumut de 400 de milioane de euro de la Banca Europeană de Investiţii (BEI) pentru a consolida activităţile europene de cercetare şi dezvoltare (C&D). Finanţarea va fi utilizată pentru a sprijini extinderea producţiei de produse medicale şi biosimilare de către Fresenius Kabi în ţările europene.
Investiţiile susţinute de BEI vizează consolidarea rezilienţei producţiei farmaceutice din UE şi contribuţia la securitatea aprovizionării şi la ajutor financiar pentru sistemele europene de sănătate. Acest lucru va facilita accesul la asistenţă medicală modernă şi accesibilă, anunţă banca.
Medicamentele generice reprezintă aproximativ 70% din prescripţiile medicale din Europa, dar reprezintă doar puţin sub 20% din costurile farmaceutice, potrivit unui studiu IQVIA. În calitate de producător de produse farmaceutice, biosimilare, nutriţie clinică şi tehnologii medicale, cu aproximativ 20 de fabrici şi multiple centre de cercetare şi dezvoltare în Europa, Fresenius reprezintă o aprovizionare fiabilă cu medicamente esenţiale.
În ultimii 5 ani, Fresenius a investit peste 1 miliard de euro în producţia europeană pe pieţele cheie. Aceste investiţii sunt destinate să satisfacă cererea europeană.
În ultimii 5 ani, BEI a oferit peste 22 de miliarde de euro în finanţare pentru sectorul sănătăţii şi al ştiinţelor vieţii, inclusiv 4 miliarde de euro în ţări din afara UE.
BEI a susţinut investiţiile în inovare pe termen lung ale Fresenius timp de aproximativ 20 de ani.
„Parteneriatul nostru de lungă durată cu Fresenius este o dovadă a angajamentului constant al BEI faţă de asistenţă medicală accesibilă şi de înaltă calitate în întreaga Europă. Prin sprijinirea dezvoltării accelerate a medicamentelor biosimilare şi generice de către Fresenius în mai multe ţări europene, contribuim la furnizarea de soluţii inovatoare şi accesibile pentru milioane de pacienţi, consolidând în acelaşi timp rezilienţa UE în ceea ce priveşte aprovizionarea cu medicamente şi excelenţa în cercetare”, spune Nicola Beer, vicepreşedinte al BEI.
Opinia Cititorului