Aproximativ 16.000 de angajaţi din administraţia publică locală şi din sistemul de asistenţă socială au fost miercuri, 24 iulie, în grevă de avertisment, potrivit Antena 3 CNN, de la care transmitem cele ce urmează.
Protestul, organizat de Sindicatul Naţional SCOR, a durat două ore, în intervalul 11:00-13:00, timp în care activitatea a fost suspendată în primăriile şi unităţile de asistenţă socială participante.
Greva a fost declanşată pe fondul nemulţumirilor legate de măsurile de austeritate anunţate de Guvern, pe care angajaţii le consideră injuste şi luate fără consultare. Participă la această acţiune angajaţi din aproximativ 1.200 de primării şi 400 de unităţi de asistenţă socială din întreaga ţară. Liderii Federaţiei afirmă că lipseşte dialogul între autorităţi şi angajaţi, cei care, în opinia lor, suportă efectele directe ale acestor măsuri, conform sursei citate.
În paralel cu protestul, liderii Blocului Naţional Sindical au avut miercuri dimineaţă o serie de discuţii cu vicepremierul Dragoş Anastasiu privind impactul economic şi social al măsurilor de reducere a cheltuielilor bugetare. Potrivit sindicatelor, dacă solicitările nu vor fi luate în considerare, pe 30 iulie ar putea fi declanşată greva generală în sistemul administraţiei publice locale.
1. greva generala in primarii cel putin 6 luni
(mesaj trimis de anonim în data de 23.07.2025, 20:29)
sau desfiintarea primariilor comunale,nicio pierdere,pana in anii 90 CI era eliberata de cel mai apropiat oras ,in conditiile in care satele erau populate , acum eliberaza orice rahat de primarie cu 500 de locuitori.