Preşedintele PSD, Mircea Geoană, s-a declarat astăzi, la Conferinţa judeţeană a PSD Dâmboviţa, convins că va câştiga alegerile prezidenţiale şi a promis că va avea grijă să numească două guverne responsabile în timpul mandatului său.
"După cinci ani de mandat al actualului preşedinte roata istoriei se întoarce şi 2009 este anul în care un nou preşedinte va fi la Cotroceni şi cu toată modestia vă spun că el se află în faţa dumneavoastră astăzi", le-a spus Geoană celor prezenţi la Conferinţa judeţeană a PSD Dâmboviţa, unde au fost mandataţi 300 de delegaţi pentru Congresul partidului din 2 octombrie. Mai mult, el a susţinut că "Mircea Geoană va fi preşedintele care-i va uni pe toţi românii".
"Alegerile din 2009 sunt cele mai importante alegeri din ultimii 20 de ani pentru că de modul în care ne vom aşeza şi ne vor orândui ca ţară de acest lucru va depinde ciclul politic de cinci ani de zile a unui preşedinte, soarta a două guverne succesive pe care viitorul preşedinte le-ar numi şi voi avea grijă să numesc guverne responsabile pentru că doresc să aduc în România în sfârşit noţiunea de bună guvernare. Ştiu să fac acest lucru şi Geoană ştie să aducă la putere guverne care să facă treabă pentru toţi românii", a promis preşedintele PSD. El s-a referit astfel la faptul că, odată ce va câştiga prezidenţialele din toamnă, va schimba Guvernul Boc, şi că următoarele alegeri parlamentare vor avea loc în ultimul an al mandatului său, deci va apuca să numească încă un guvern.
Geoană le-a amintit social-democraţilor reuniţi la Dâmboviţa că "lumea este speriată de lipsa locurilor de muncă". "Mă doare să văd că această cifră fatidică de 1 milion de şomeri, pe care am preluat-o în 2000 când am venit la guvernare de la precedenta guvernare pare astăzi după cinci ani de regim Băsescu să se reîntoarcă", a mai declarat Geoană.











































