Geoană spune că deficitul bugetar ar putea depăşi în acest an nivelul convenit cu FMI

N.I.
Politică / 4 iulie 2009

Preşedintele PSD, Mircea Geoană, a declarat, într-un scurt interviu acordat Reuters, că deficitul bugetar ar putea depăşi în acest an nivelul convenit cu FMI, mai ales în cazul în care situaţia economică se înrăutăţeşte, însă nicio decizie nu va fi luată înainte de a consulta oficialii FMI.

"În mod realist, (deficitul bugetar n.r.) va fi probabil un pic mai mare", a spus Geoană.

Guvernul s-a angajat în faţa Fondului Monetar Internaţional, în cadrul acordului de finanţare în valoare totală de 20 miliarde euro (din care 13 miliarde euro de la FMI), să se încadreze în anumite ţinte de deficit bugetar în fiecare trimestru, astfel încât, la finalul lunii decembrie, acesta să nu depăşească 24,36 miliarde lei (adică 4,58% din PIB, estimat la 531,3 miliarde lei pentru 2009). Pentru finalul trimestrului II a fost stabilită o ţintă de 14,51 miliarde lei (2,73% din PIB), iar pentru trimestru III, de 18,61 miliarde lei (3,5% din PIB).

În 1 iulie, ministrul finanţelor, Gheorghe Pogea, declara că, potrivit primelor evaluări, deficitul bugetar a ajuns după primele şase luni din acest an la 2,7% din PIB, uşor sub ţinta trimestrială convenită cu FMI.

"Până acum suntem în grafic, dar dacă cifrele (economice) se înrăutăţesc, vom recurge, probabil, la o recalibrare", a afirmat Geoană, în interviul acordat Reuters.

Preşedintele PSD a subliniat, însă, că nu vor avea loc discuţii pe această temă înaintea unor consultări cu FMI. Geoană nu a dat detalii în legătură cu o eventuală nouă ţintă de deficit bugetar, precizează Reuters, citat de NewsIn.

O delegaţie a Fondului va sosi la Bucureşti peste circa o lună pentru evaluarea trimestrială, în urma căreia FMI va decide dacă va debloca a doua tranşă din împrumutul pentru România.

rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0950
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3215
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5510
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9031
Gram de aur (XAU)Gram de aur683.2483

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb