Goldman Sachs: "Preţul aurului, posibil să crească cu 40%"

A.I.
Ziarul BURSA #Politică / 8 septembrie

Goldman Sachs: "Preţul aurului, posibil să crească cu 40%"

Analist: ”Aurul rămâne recomandarea noastră cu cel mai ridicat nivel de încredere în sectorul materiilor prime”

Tensiunile dintre Donald Trump şi Rezerva Federală, marcate de încercările repetate ale preşedintelui de a submina autoritatea băncii centrale a Statelor Unite, au amplificat volatilitatea pieţelor de acţiuni şi obligaţiuni, dar au impulsionat aurul, care şi-a confirmat rolul de refugiu sigur pentru investitori, scrie Business Insider într-un articol publicat la finele săptămânii trecute.

Preţul metalului preţios a depăşit pragul de 3.600 de dolari pe uncie pentru prima dată în istorie, iar de la începutul anului până la finele săptămânii trecute aurul avea o creştere de 36%, de peste trei ori mai mare decât randamentul de 10% al indicelui S&P 500 în aceeaşi perioadă.

Goldman Sachs consideră că raliul poate continua până la 5.000 de dolari, adică aproximativ cu 40% peste nivelurile actuale, elementul central al prognozei băncii de investiţii fiind campania lui Trump împotriva Rezervei Federale.

În opinia analiştilor Goldman, implicarea lui Trump în politica Fed poate reactiva aşa-numita tendinţă ”vinde America”, declanşând o retragere masivă din titlurile de stat americane. Deşi datoria guvernamentală a Statelor Unite a fost considerată mult timp una dintre cele mai sigure investiţii, o astfel de schimbare ar marca o deteriorare a încrederii investitorilor în SUA.

Goldman estimează că, dacă doar 1% din titlurile de stat americane deţinute de investitori privaţi ar fi redirecţionat către aur, preţul metalului galben poate ajunge la 5.000 de dolari.

”Aurul rămâne recomandarea noastră cu cel mai ridicat nivel de încredere pe partea de poziţii long (n.r. în care se mizează pe creştere) în sectorul materiilor prime”, a declarat Samantha Dart, analist Goldman.

Deşi prognoza Goldman de 5.000 de dolari pe uncie pare extremă, disputa dintre Trump şi Fed nu dă semne că s-ar încheia prea curând. Într-un nou episod al conflictului, guvernatoarea Lisa Cook a dat în judecată administraţia Trump pentru încercările de a o demite pe baza unor acuzaţii de fraudă ipotecară, acuzaţii pe care ea le respinge, scrie Business Insider.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0787
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3463
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4106
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8571
Gram de aur (XAU)Gram de aur496.3229

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb