Grupul independenţilor va deveni partid

F.A.
Politică / 7 martie 2010

Grupul parlamentarilor independenţi, condus de Gabriel Oprea, vrea să devină partid, informează Antena3.

Independenţi sunt în căutarea unui nume pentru noul partid. Viitoarea formaţiune politică s-ar putea numi "Uniunea pentru Progres" sau "Uniunea Naţională Română".

Colegii celor care au dezertat din PSD şi PNL le cer parlamentarilor deveniţi independenţi să-şi depună mandatul pentru că l-au obţinut sub umbrela celor două partide.

Mai mulţi social-democraţi, printre care şi Marian Sârbu sau Cristian Diaconescu, s-au alăturat grupului condus de Gabriel Oprea. Foştii PSD-işti au plecat din partid imediat după ce Victor Ponta a câştigat şefia social-democraţilor, în faţa lui Mircea Geoană.

La PNL s-a înregistrat o primă plecare chiar în timpul congresului. Deputatul Ioan Timiş a anunţat că va trece la PDL, nemulţumit de felul în care preşedintele PNL conduce partidul. La acest moment, în Parlamentul României sunt 28 de independenţi.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
aages.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2344
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5286
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6717
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0664
Gram de aur (XAU)Gram de aur606.6218

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb