Guvernatorul din Guam consideră că declaraţiile Coreei de Nord despre răzbunare nu reprezintă o ameninţare

Cristina Radu
Internaţional / 9 august 2017

Eddie Calvo (Sursa foto: Wikipedia)

Eddie Calvo (Sursa foto: Wikipedia)

Guvernatorul din Guam, Eddie Calvo, a declarat azi că avertizarea Coreei de Nord asupra unei posibile lansări de rachete pe teritoriul Pacificului din SUA nu reprezintă o ameninţare. Acesta a spus că insula este pregătită pentru orice eventualitate şi este capabilă să se apere strategic pentru a-şi proteja poporul, potrivit CNBC.

Calvo a spus: "Guamul este sol american...Nu suntem doar o instalaţie militară". Guvernatorul insulei a spus că va convoca o întâlnire cu comandantul militar al Guamului şi vor răspunde în vederea discuţiilor despre starea lor de pregătire.

Guvernatorul din Guam a afirmat într-un mesaj video online că a contactat Casa Albă şi că a fost informat de către departamentele de apărare şi de securitate internă că nu a fost înregistrată nicio schimbare faţă de nivelul ameninţării, potrivit agenţiei.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

20 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0951
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4087
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5919
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8974
Gram de aur (XAU)Gram de aur659.4329

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb