Halep, mulţumită de modul cum joacă la Wimbledon

O.D.
Sport / 5 iulie

Simona Halep a ajuns în sferturile de finală la Wimbledon şi a afirmat că este mulţumită de jocul la turneul londonez.

"Mi-am dorit să fiu aici astăzi. Cred că am făcut un meci bun. Badosa joacă foarte bine, este greu să învingii. Mi-a plăcut foarte mult să revin pe arena centrală, în faţa acestor spectatori nemaipomeniţi, care mereu mă susţin. E o plăcere. Nu m-am gândit că n-am pierdut niciun set. Sunt mulţumită de cum joc în turneu, în fiecare zi e mai bine. De abia aştept următorul meci, sper să joc la fel de bine precum astăzi. Mi-a lipsit enorm Wimbledon, joc pentru prima dată în ultimii trei ani. A fost minunat să joc, am fost mai emoţionată ieri decât astăzi. Arena centrală este extraordinară, încerc să joc cât mai bine aici", a spus Simona Halep.

Simona Halep, locul 18 mondial şi favorită 16, a obţinut o victorie fără drept de apel în faţa numărului 4 mondial, spaniola Paula Badosa. Simona s-a impus în primul set, scor 6-1, după doar 26 de minute. Românca a câştigat şi setul doi cu 6-2, iar meciul s-a încheiat după 59 de minute.