Sărbătoarea lui Moş Nicolae, celebrată pe 6 decembrie, este una dintre cele mai îndrăgite tradiţii din ţara noastră, când copiii îşi pregătesc ghetuţele pentru a primi dulciuri sau mici daruri, conform unui comunicat de presă remis redacţiei, din care urmează să relatăm. Această perioadă reprezintă, de asemenea, o oportunitate pentru turişti de a transforma tradiţia într-o mini-vacanţă, profitând de weekend pentru a călători şi a se bucura de experienţe specifice sezonului, fie la munte, fie la târgurile de Crăciun din diferite oraşe ale ţării. Datele Travelminit indică o creştere semnificativă a interesului pentru sejururile din perioada 5-7 decembrie, ceea ce confirmă că românii aleg tot mai des această ocazie pentru a combina relaxarea cu atmosfera festivă şi activităţile culturale locale.
Majoritatea sejururilor se concentrează pe destinaţii cu infrastructură turistică bine dezvoltată şi atractivitate culturală, incluzând oraşe cu târguri de sărbători, evenimente gastronomice şi activităţi locale care sporesc experienţa vizitatorilor. Aceste tendinţe reflectă interesul crescut al românilor de a îmbina tradiţia cu relaxarea şi experienţele de călătorie, chiar şi pentru perioade scurte, dar cu impact semnificativ asupra turismului intern.
Topul destinaţiilor pentru perioada 5-7 decembrie se împarte între oraşele cu târguri de Crăciun, perfecte pentru un city break autohton, precum Braşov, Sibiu, Bucureşti, Cluj-Napoca şi Oradea, şi între staţiunile montane precum Sinaia şi Poiana Braşov.
Acestea oferă combinaţia ideală între atracţii turistice diverse, potrivite atât pentru copii cât şi pentru adulţi, atmosfera festivă specifică sezonului şi opţiuni variate de recreere, devenind astfel alegerea ideală pentru turiştii din ţara noastră.
În ceea ce priveşte cazarea, hotelurile domină preferinţele turiştilor, reprezentând aproximativ 45% din rezervări, iar dintre acestea hotelurile de 4 stele atrag majoritatea călătorilor, cu 52% dintre alegători, în timp ce hotelurile de 3 stele cumulează 45%. Apartamentele şi pensiunile rămân opţiuni populare, reprezentând 20%, respectiv 19% din rezervări, oferind turiştilor alternative mai intime şi flexibile. Cele mai multe sejururi sunt efectuate de cupluri, în proporţie de 60%, urmate de grupuri sau familii de patru persoane, care reprezintă 17% din rezervări.
În ceea ce priveşte bugetul, 73% dintre turişti aleg să aloce până în 1000 RON pentru sejurul lor, în timp ce doar un procent redus depăşeşte această sumă.
Rezervările din perioada 5-7 decembrie arată şi tendinţe interesante în comportamentul turiştilor. Majoritatea aleg oraşe care oferă o combinaţie între activităţi recreative şi evenimente festive, iar călătorii planifică vacanţele pentru a maximiza experienţa culturală şi de divertisment.
Se remarcă o atenţie sporită acordată accesibilităţii şi confortului, ceea ce influenţează alegerea tipului de cazare şi durata sejurului. De asemenea, perioada Moş Nicolae pare să stimuleze interesul pentru destinaţii tradiţionale şi zone montane, indicând că românii valorifică aceste zile pentru a se bucura de atmosfera specifică începutului sezonului de iarnă.




























































Opinia Cititorului