Acţionarii Fondului Proprietatea (FP) au fost convocaţi, în data de 15 noiembrie, pentru a aproba cel de-al 11-lea program de răscumpărare al Fondului, ce vizează achiziţia a maximum 800 milioane de acţiuni proprii şi/sau echivalentul acestora în GDR-uri, potrivit convocatorului transmis Bursei de Valori Bucureşti (BVB).
Programul se va derula pe o perioadă de 12 luni, în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2020, iar preţul de achiziţie al titlurilor FP în cadrul programului de buy-back va fi cel din piaţă, cuprins între un minimum de 0,2 lei/titlu şi un maximum de 2 lei/titlu.
Operaţiunile de răscumpărare vor fi efectuate atât în piaţa locală, cât şi în piaţa de la Londra, unde se tranzacţionează certificatele de depozit ce au la bază acţiuni suport FP.
Programul are drept scop reducerea capitalului social al Fondul Proprietatea, în consens cu precedentele programe ale Fondului şi cu mandatul managerului Franklin Templeton.
În convocator se mai stipulează: "Implementarea acestui program de răscumparare se va face sub rezerva disponibilităţii surselor de finanţare necesare".
La preţul curent din piaţa locală, valoarea totală a celui de-al 11-lea program, ce vizează 8,78% din capitalul social din prezent, se ridică la 908 milioane de lei.
Operaţiunea de piaţă vine după cel de-al zecelea program de răscumpărare, ce a demarat la începutul anului şi a care a inclus şi o ofertă publică de răscumpărare de acţiuni încheiată luna trecută şi derulată la preţul 1,21 lei/titlu, cu circa 13% mai mare decât cotaţia FP din ziua anterioară publicării deciziei ASF pentru aprobarea operaţiunii.
Cel de-al zecelea program, aprobat de acţionari în 14 noiembrie 2018, a vizat răscumpărarea a cel mult 750.000.000 de acţiuni proprii.
Valoarea de piaţă a emitentului la BVB este de circa 10,33 miliarde de lei.